Jaką rolę w organizmie pełni trypsyna?

Jaką rolę w organizmie pełni trypsyna?

Trypsyna to enzym trawienny trzustki, a ściślej mówiąc soku trzustkowego. Enzymy to mikroskopijne biomolekuły, które przyczyniają się do łatwiejszego zachodzenia przemian chemicznych w organizmie człowieka. Główną funkcją trypsyny jest rozkładanie białek pokarmowych, które znajdują się przewodzie pokarmowym człowieka. Należy jednak wiedzieć, że jej brak może oznaczać poważne choroby. Przykładem mogą być, chociażby noworodki. Jej brak w kale dzieci może oznaczać bowiem mukowiscydozę.

Jaką rolę pełni trypsyna w organizmie?

Trypsyna to enzym odpowiadający za trawienie, który wydzielany jest przez część zewnątrzwydzielniczą trzustki. Jej rola w organizmie jest złożona, jednak przede wszystkim odpowiada ona za rozkładanie białka pokarmowego w jelicie cienkim. Podczas tego procesu białko przekształcane jest na mniejsze cząsteczki zwane peptydami. Ponadto trypsyna współdziała jeszcze z innymi dwoma enzymami – chymotrypsyną i pepsyną.

W przypadku ludzi trypsyna najefektywniejsza jest w zasadowym pH oraz temperaturze około 37 stopni. Warto dodać, że jest ona wytwarzana jako enzym nieaktywny, w postaci trypsynogenem, który aktywuje się przechodząc do jelita cienkiego, przez wspólny przewód żółciowy, gdzie przetwarzany jest przez enterokinazę na enzym aktywny. W efekcie trypsyna jest także odpowiedzialna za aktywowanie między innymi chymotrypsynogenu i prokarboksypeptydazy.

Jak bada się zawartość trypsyny w organizmie?

Zawartość trypsyny w organizmie człowieka określa się poprzez zbadanie próbek kału. Powodem tego jest to, że wydalana jest ona w postaci niezmienionej, ponieważ nie ulega trawieniu. Dlatego też ocena zawartości trypsyny jest także dobrym wyznacznikiem sprawności działania trzustki.

Wyniki niższe niż referencyjne lub ujemne mogą wskazywać na jej niewydolność, lub mukowiscydozę, ale tylko w przypadku, gdy występują do tego inne objawy. Warto zaznaczyć, że określenie poziomu trypsyny immunoreaktywnej jest również stosowane jako badanie przesiewowe u noworodków. W ten sposób można właśnie zdiagnozować ewentualne wystąpienie choroby mukowiscydozy. W przypadku, gdy wynik u dziecka jest nieprawidłowy, zleca się dodatkowe badania, które mają na celu oszacować, jakie zdolności do częstszych mutacji może mieć gen CFTR, czyli białko, które tworzy kanał chlorkowy w błonie komórkowej.

You may also like

Dlaczego warto wybierać produkty ekologiczne?

Dlaczego warto wybierać produkty ekologiczne?

Produkty ekologiczne coraz śmielej wkradają się do świadomości konsumenckiej. Coraz więcej osób chętnie po nie sięga i bardzo dobrze. Nie...

W jaki sposób przyspieszyć metabolizm?

W jaki sposób przyspieszyć metabolizm?

Sezon plażowy powoli się zbliża. Oznacza to, że wiele osób zaczyna także dbać o swoje ciało, aby zdążyć do lata....

Koronawirus SARS-COV-2 – niezbędne informacje

Koronawirus SARS-COV-2 – niezbędne informacje

W grudniu ubiegłego roku zaczęły napływać do nas niepokojące wieści z Chin. Pojawił się tam niezwykle agresywny wirus, który wywoływał...

Jak poradzić sobie z dysbakteriozą?

Jak poradzić sobie z dysbakteriozą?

Dysbakterioza to choroba związana z zaburzeniem flory bakteryjnej jelit. Dochodzi do niej w momencie, gdy bakterie, które znajdują się w...

Back to Top