Dysbakterioza to choroba związana z zaburzeniem flory bakteryjnej jelit. Dochodzi do niej w momencie, gdy bakterie, które znajdują się w jelicie grubym zaczynają przenikać do jelita cienkiego. Głównymi objawami tego schorzenia są bóle brzucha, czy też biegunki i wzdęcia. W przypadku wystąpienia dysbakteriozy dochodzi jeszcze do zaburzeń wchłaniania, co może rodzić bardzo poważne problemy zdrowotne.

Co to jest dysbakterioza?

Dysbakterioza jest inaczej nazywana zespołem rozrostu bakteryjnego. Charakteryzuje się tym, że w organizmie człowieka dochodzi do nadmiernego rozplemu bakterii w obrębie jelita cienkiego., które normalnie kolonizują jelito grube. Należy jednak wiedzieć, że flora bakteryjna zmienia się w zależności od umiejscowienia w przewodzie pokarmowym. W dwunastnicy, żołądku, czy jelicie czczym znajduje się stosunkowo niewielka ilość bakterii tlenowych.

W kolejnych odcinkach jelita, ilość bakterii zaczyna znacząco rosnąć. Ponadto przeważają w nim coraz bardziej bakterie beztlenowe. Zmianom rozrostowym najczęściej zapobiega niskie pH soku żołądkowego, śluz, obecność zastawki krętniczo-kątniczej, a także motoryka jelita. W momencie, gdy te mechanizmy obronne zaczynają nieprawidłowo funkcjonować, dochodzi do nadmiernego rozplemu bakterii w jelicie cienkim, które trawią witaminę B12. W konsekwencji dochodzi do dekoniugacji soli kwasów żółciowych, co skutkuje problemami z trawieniem tłuszczów. Ponadto niedobór witaminy B12 wytwarza enzymy, które uszkadzają kosmki jelitowe.

Jakie są sposoby leczenia dysbakteriozy?

Leczenie dysbakteriozy polega na podawaniu pacjentowi odpowiednich środków farmakologicznych. Wykorzystuje się więc te specyfiki, które oddziałują Gram-ujemnie na zarówno na bakterie tlenowe, jak i beztlenowe. Najczęściej, podczas pierwszego leczenia stosuje się rifaksyminę. Jednocześnie należy także uzupełniać niedobory witamin, poprzez odpowiednio dobraną suplementację.

Lekiem, który charakteryzuje się takim samym działaniem co rifaksymina, jest cholestyramina. Jej działanie polega na wiązaniu wolnych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu zmniejsza się nasilenie biegunki. Ponadto stosuje się również leki prokinetyczne, które przyspieszają opróżnianie żołądka. Dodatkowo warto także stosować probiotyki, które przywracają naturalną florę bakteryjną w jelitach. Warto dodać, że w każdej terapii żywieniowej, związanej z dysbakteriozą, wykorzystuje się preparaty na bazie triglicerydów, które pomagają wchłaniać tłuszcz.

Dodaj komentarz