Gruźlica, którą niegdyś nazywano chorobą biedaków nadal stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla części społeczeństwa. Szczególnie narażone na jej powikłania są dzieci w wieku od dziesiątego do piętnastego roku życia, a także osoby niedożywione, w podeszłym wieku, palacze, diabetycy, narkomani i osoby nadużywające alkoholu.
Wydawać by się mogło, że gruźlica to choroba, która została już dawno temu pokonana, jednak od pewnego czasu można zauważyć znaczący wzrost osób cierpiących na nią. Oczywiście, da się ją całkowicie wyleczyć, ale nie zmienia to faktu, że co roku umiera z jej powodu około tysiąca Polaków.
Jakie są objawy gruźlicy?
Gruźlica to choroba, która u dziesięciu procent społeczności przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że udaje się ją wykryć głównie przez przypadek. Można jednak nakreślić, że typowymi objawami gruźlicy jest ogólne osłabienie organizmu, senność i uczucie ciągłego zmęczenia. Ponadto bardzo często towarzyszy im gorączka, która nawraca, a także nocne pocenie się. Oczywiście gruźlicę można najszybciej zdiagnozować specjalnymi badaniami, jednakże już uporczywy kaszel powinien dać do myślenia.
W początkowych stadiach rozwoju choroby jest on suchy, jednak z czasem zaczyna się pojawiać odkrztuszanie plwociny, a w bardzo ostrym stadium pojawia się nawet plucie krwią. Ponadto uwagę pacjentów powinien zwrócić spadek masy ciała, który nie jest spowodowany dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Kolejnym objawem, jaki może występować to ból w klatce piersiowej oraz długa rekonwalescencja i regeneracja organizmu po przebytym zapaleniu płuc.
Jak przebiega leczenie gruźlicy?
Leczenie gruźlicy trwa co najmniej pół roku. W przypadku, gdy pacjent prątkuje, musi on zostać poddany izolacji, aby dalej nie zarażał. Po około dwóch tygodniach przestaje on zarażać i wydzielać bakterie z organizmu, jednak powinien on zostać w szpitalu jeszcze przez kolejny miesiąc. Następnie kurację leczniczą kontynuuje się w przychodni.
W okresie, gdy pacjent chory na gruźlicę prątkuje, podaje mu się od trzech do czterech leków jednocześnie. Najczęściej są to:
- pirazynamid
- streptomycyna
- hydrazyd
- rifampicyna
W leczeniu gruźlicy niezwykle istotne jest także stosowanie odpowiedniej diety. Powinna być ona pełnowartościowa, a w celu wzmocnienia organizmu pacjent powinien także spożywać witaminę C i A. Kurację witaminową należy jednak skonsultować z lekarzem, gdyż w niektórych przypadkach mogą występować przeciwwskazania do jej stosowania.