Z menopauzą można wygrać!

Z menopauzą można wygrać!

Menopauza pojawia się w momencie, gdy przysadka mózgowa zaczyna zwalniać tempo swojej pracy. Jajniki przestają uwalniać jajeczka, a kobieta nie będzie w stanie już nigdy zajść w ciążę. Menopauza powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, ale jest to okresem, który prędzej lub później dotknie każdą z nas. Jak sobie z nią radzić, by dolegliwości nie były zbyt uciążliwe? Dowiedz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Czym tak naprawdę jest menopauza?

Menopauza to nic innego jak data ostatniego krwawienia miesiączkowego, po którym nie doświadczamy go przez kolejnych 12 miesięcy. Kobiety wchodzą w okres menopauzy przeważnie po 50 urodzinach. Zdarza się jednak, że czas ten ulega przyspieszeniu i menopauza pojawia się w okolicach 45 urodzin. Okres okołomenopauzalny trwa około 10 lat i już na tym etapie u kobiet pojawiają się różne nieprzyjemne dolegliwości, z którymi można sobie skutecznie radzić, wykorzystując domowe sposoby i naturalne suplementy diety.

Warto wiedzieć, że niezdrowy styl życia, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu wpływa na przyspieszenie pojawienia się menopauzy. Pierwszym objawem mogą być nieregularne krwawienia spowodowane coraz mniejszą ilością hormonów płciowych. Pomimo że menopauzę trudno przeoczyć, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, na czym tak naprawdę polega i jak może się objawiać. Skutkiem tej niewiedzy jest nieumiejętność radzenia sobie z problemami powodującymi ten stan.

Jak może objawiać się menopauza?

U części kobiet proces ten przebiega bezobjawowo i niezauważalnie. Niestety ponad 80% pań odczuwa w tym czasie nieprzyjemne dolegliwości powodowanie zaburzeniami hormonalnymi. Do podstawowych objawów menopauzy zaliczyć możemy:

  • Nasilające się uderzenia gorąca,
  • czerwienienie twarz,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • nadmierna drażliwość,
  • bezsenność,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • nocne poty.

Jak łatwo zauważyć wiele z tych objawów może sugerować poważniejsze przyczyny dolegliwości. Warto więc wykluczyć występowanie poważnych chorób, zanim zwalimy wszystko na menopauzę.

Co zrobić, by złagodzić objawy menopauzy?

Pomimo że u większości pań objawy ustępują samoistnie to odpowiednie nawyki żywieniowe, uprawianie sportu czy wreszcie właściwe dobrane leczenie, mogą złagodzić dolegliwości.

Badania pokazują, że blisko 20% kobiet może odczuwać nieprzyjemne objawy nawet do 70 roku życia. W takiej sytuacji warto zdecydować się na farmakologię. Lekami pierwszego wyboru są preparaty hormonalne zapisywane przez ginekologów i endokrynologów. Niestety ich stosowanie, by przyniosło pożądane efekty, powinno być długoterminowe. Bardzo często potrzeba 2, a nawet 3-letniej kuracji, by pozbyć się wszystkich uciążliwych objawów menopauzy.

W trakcie zażywania hormonów warto okresowo wykonać badania kontrolne, które pozwolą sprawdzić, jak reaguje na nie nasz organizm. Pamiętajmy, że leki te również mogą powodować skutki uboczne, warto wiec stosować minimalną skuteczną dawkę danego środka. Pozwoli nam to z jednej strony uniknąć objawów menopauzy, z drugiej zapobiegać skutkom ubocznym leków.

You may also like

Przebieg tej choroby złagodzą zabiegi kosmetyczne

Przebieg tej choroby złagodzą zabiegi kosmetyczne

Wobec niektórych chorób medycyna  jest bezsilna w tym sensie, że  nie potrafi leczyć ich przyczynowo, m.in. dlatego, że nie zna ich etiologii....

Dlaczego warto wybierać produkty ekologiczne?

Dlaczego warto wybierać produkty ekologiczne?

Produkty ekologiczne coraz śmielej wkradają się do świadomości konsumenckiej. Coraz więcej osób chętnie po nie sięga i bardzo dobrze. Nie...

W jaki sposób przyspieszyć metabolizm?

W jaki sposób przyspieszyć metabolizm?

Sezon plażowy powoli się zbliża. Oznacza to, że wiele osób zaczyna także dbać o swoje ciało, aby zdążyć do lata....

Koronawirus SARS-COV-2 – niezbędne informacje

Koronawirus SARS-COV-2 – niezbędne informacje

W grudniu ubiegłego roku zaczęły napływać do nas niepokojące wieści z Chin. Pojawił się tam niezwykle agresywny wirus, który wywoływał...

Back to Top