Zasiłki dla rolników na kwarantannie

Zasiłki dla rolników na kwarantannie

Pandemia koronawirusa dotyka nie tylko wielkie miasta, ale także wsie, gdzie może to być szczególnie odczuwalne po jej ustaniu. W związku z tym Rząd postanowił wprowadzić regulacje prawne i rozwiązania, które pomogą uchronić także rolników przed stratami związanymi z kwarantanną. Tarcza Antykryzysowa została przedstawiona 7 kwietnia, już po niezbędnych poprawkach.

Zasiłek dla rolników i pracujących z nimi domowników

Informacje płynące z mediów są bardzo optymistyczne, choć każdy zdaje sobie sprawę z tego, że oferowana pomoc nie będzie w stanie pokryć wszystkich strat. W sytuacji, gdy rolnik i domownicy, którzy wraz z nim zajmują się gospodarstwem, zostaną poddani kwarantannie, nadzorowi epidemiologicznemu, czy też zostaną odizolowani w szpitalu z powodu stwierdzenia u nich COVID-19, mogą liczyć na pomoc państwa.

Wszyscy otrzymają zasiłek w wysokości 1300 złotych, co stanowi połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ponadto Rząd zapowiada także uruchomienie niezbędnych instrumentów, które umożliwią prosperującym w sektorze rolno-spożywczym przedsiębiorcom zachować ciągłość działalności, ale tylko na poszczególnych etapach produkcyjnych i dystrybucji. Skąd taki pomysł? Otóż jest to rozwiązanie, które jest niezbędne z punktu widzenia konsumenta. Zapewniając ciągłość działania tych przedsiębiorstw, zapewnia się jednocześnie dopływ żywności na sklepowe półki w ekstremalnie trudnych warunkach, jakie obecnie panują.

Uproszczone procedury PROW

Rząd ogłosił także wprowadzenie uproszczonych procedur związanych z realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Mają one polegać na znacznym ułatwieniu załatwiania spraw urzędowych bez konieczności osobistego stawienia się wnioskodawców w urzędzie. Ponadto ułatwienia mają także dotyczyć przywrócenia, w których nie zostały spełnione warunki, dotrzymany termin lub wykonane zobowiązania, przez rozwój pandemii koronawirusa.

Jak zapowiada Rada Ministrów, mają pojawić się ograniczenia czasowe dla osób, które nie ukończyły szkoleń w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Również sprawdzanie stanu technicznego maszyn, które służą do podawania środków ochrony roślin, ma zostać ograniczone czasowo. Według zapowiedzi projekt ustaw i regulacji ma teraz trafić do Senatu, gdzie prawdopodobnie zostanie przegłosowany jeszcze przed Wielkanocą. Przepisy będą jednak obowiązywać dopiero po świętach, gdyż wydane muszą być jeszcze stosowne rozporządzenia.

You may also like

Czarowanie smakiem – sekrety wędzenia na zimno i gorąco

Czarowanie smakiem – sekrety wędzenia na zimno i gorąco

Wędzenie potraw to sztuka, która przenosi naszą kuchnię na zupełnie nowy poziom smakowy, otwierając drzwi do kulinarnej eksploracji.

Jak wybrać idealną suszarkę do włosów?

Jak wybrać idealną suszarkę do włosów?

Wybór odpowiedniej suszarki do włosów może być trudniejszy, niż się wydaje. Istnieje wiele rodzajów suszarek, które różnią się między sobą...

Wybór i odpowiednia konserwacja kosiarki!

Wybór i odpowiednia konserwacja kosiarki!

Wybór perfekcyjnej kosiarki do pielęgnacji naszego ogrodu może okazać się skomplikowany. Dzieje się tak, ponieważ nie do końca jesteśmy pewni...

Kilka powodów, dla których warto postawić na karmę monoblokową dla psa

Kilka powodów, dla których warto postawić na karmę monoblokową dla psa

Karma monoproteinwa występuje w postaci karmy mokrej czyli puszek i saszetek, które zawierają tylko jeden rodzaj mięsa i jelit. Czy jest ona lepsza dla naszych psów niż...

Back to Top