Planowanie ogrodu robie się z myślą o tym, że będzie on nam służył przez długie lata. Oczywiście nie jest to proste zdanie. Niezbędna jest znajomość terenu oraz możliwości zasadzenia krzewów, kwiatów oraz drzewek, na danym rodzaju gleby. Zagospodarowanie przestrzenne powinno być skrupulatnie przemyślane, a roślinność dobrana tak, aby nie przytłaczała, tylko przyciągała wzrok i pozwalała się zrelaksować.
Najważniejsze pierwsze pięć lat
W prowadzeniu przydomowego ogrodu najistotniejsza jest cierpliwość. Okres pierwszych 5 lat może niekiedy obfitować w rozczarowania. Roślinność, krzewy i drzewa są jeszcze na tyle małe, że nie gwarantują dostatecznej prywatności. Nie powinno się jednak zrażać z tego powodu. Warto w tym czasie postawić na byliny i rośliny jednoroczne. Ostróżki, rudbekie, czy też astry nowoangielskie i słoneczniki, z powodzeniem mogą zastąpić krzewy sięgające dwóch metrów.
Mają dosyć wysokie ogrodzenie, można także postawić na pnącza jedno lub wieloletnie. W szczególności ten drugi rodzaj gwarantuje, że po roku lub dwóch latach urośnie do dosyć pokaźnych rozmiarów. Co prawda na zimę one zamierają, jednak latem sprawiają niesamowite wrażenie obfitości.
Pierwsze pięć lat prowadzenia ogrodu to także dużo poświęcenie i wysiłku ze strony właściciela. Zasilanie podłoża, okrywanie młodych krzewów i drzew na zimę, a także nawożenie gleby, to czynności, które są w tym okresie niezbędne. Uciążliwych chwastów można w bardzo prosty sposób się pozbyć, używając do tego wyściółki z kory sosnowej.
Ogród po okresie adaptacyjnym
Po minięciu pierwszych pięciu lat ogród przydomowy zaczyna nabierać barw i wyglądać jak kompozycja z marzeń właściciela. Przez te kilka lat drzewa i krzewy osiągają już dostateczną wielkość, dzięki czemu uwydatniają się ich wszystkie walory, jak wielkość, rozpiętość, czy pokrój. Pod koniec wyznaczonego okresu w ogrodzie przydomowym drzewa i wyższe krzewy zaczynają górować i uwydatniać się nad bylinami, które były wcześniej zasadzone.
Bardzo ważne jest także dbanie o żywopłot. Jeśli był dobrze strzyżony, z pewnością będzie wyglądał symetrycznie. Ponadto będzie gęsty, dzięki czemu zapewni duży komfort przebywania na ogrodzie i wysoki poziom prywatności. Mało tego, żywotniki stają się również dobrym tłem dla innych roślin, które zazwyczaj się przy nich zasadza. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio o niego dbać, gdyż w przeciwnym razie będzie niechlubnym okazem na pierwszej linii, z przebarwieniami, tworząc nieestetyczną aranżację.