Zabiegi fungicydowe – co to jest i kiedy się je robi?

Zabiegi fungicydowe – co to jest i kiedy się je robi?

Praktycznie przez cały okres wegetacji zboża narażone są na ataki różnych grzybów, które żyją w glebie. Niektóre infekcje powodowane przez nie przypadają na okres jesienny. Na przełomie października i listopada można zauważyć już pierwsze oznaki rozwoju chorób takich jak, mączniak, septorioz, czy choroby podsuszkowe. Niestety, mimo częstego występowania tych infekcji, zabiegi fungicydowe są stosowane bardzo rzadko. Jakie są etapy tych zabiegów?

Etap pierwszy – T1

Po rozpoczęciu wiosennej wegetacji należy wdrożyć właściwą ochronę przed chorobami grzybowymi. W pierwszych etapach niezbędne jest zwalczenie chorób podsuszkowych. W ich skład najczęściej wchodzi łamliwość podstawy źdźbła i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła. Wirusy, które powodują te schorzenia, uszkadzają przede wszystkim tkanki mechaniczne i przewodzące, co skutkuje przedwczesnym zamieraniem źdźbła i wyleganiem łanów.

Zazwyczaj wiosenny rozwój mączniaka uzależniony jest od ogólnej kondycji rośliny. W momencie, gdy dochodzi redukcji źdźbeł, choroba zaczyna się najintensywniej rozwijać. W ten sposób odrzucone części roślin stają się najlepszą pożywką dla patogenów. Ponadto, gdy rozwiną się one zbyt dobrze, wirus zacznie atakować także zdrowe rośliny.

Etap drugi – T2

Liście znajdujące się najwyżej rośliny stanowią najwydajniejszą cześć roślin. Fotosyntetyczna aktywność liścia flagowego, podflagowego i kłosa, przypada zawsze na najdłuższy dzień i warunki pogodowe sprzyjające wegetacji. Dlatego też najważniejsze jest utrzymanie jak najdłuższej aktywności roślin, w celu uzyskania plonu.

fungicydy, które zwalczają septoriozę, stosowane są głównie zapobiegawczo, gdyż patogen charakteryzuje się długim i ukrytym przebiegiem rozwoju. Dopiero po trzech tygodniach można zauważyć pierwsze objawy zachorowania u rośliny. Dlatego skuteczna walka z patogenem możliwa jest tylko dzięki podjęciu odpowiednich działań jeszcze zanim zacznie on się rozwijać na liściach w postaci plam.

Etap trzeci – T3

Ostatni etap zabiegów fungicydowych skupia się głównie na przeciwdziałaniu infekcji chorób fuzaryjnych na kłosie. Atak grzybów, które go atakują, przypada dość późno, w naszym klimacie jest to zazwyczaj okres kwietnia. Otwarte w tym czasie plewki pozwalają na wniknięcie patogenu, który jest noszony wraz z wiatrem. Rozwój choroby jest dość szybki, bo trwa zaledwie kilka lub kilkanaście dni. Po minięciu tego okresu zaczynają pojawiać się pierwsze kłoski, które wypełnione są szaroróżową grzybnią zamiast ziarenkami.

You may also like

Jakie maszyny rolnicze są najczęściej używane?

Jakie maszyny rolnicze są najczęściej używane?

Maszyny rolnicze to nieodłączny element każdego gospodarstwa. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu do prac polowych wykorzystywane były konie. Dziś ciężko wyobrazić...

Jaki nawóz wybrać do nawożenia ozimin?

Jaki nawóz wybrać do nawożenia ozimin?

Oziminy to rośliny, które po przejściu cyklu rozwojowego potrzebują tak zwanej jarowizny, czyli okresu niskich temperatur, które występują zimą, aczkolwiek...

Jak wybrać ciągnik rolniczy?

Jak wybrać ciągnik rolniczy?

Niegdyś praca rolników opierała się na uprawach, w których utrzymaniu pomagały zaprzęgnięte konie. Przez wiele lat i rozwój technologii powoli...

Jak poradzić sobie z suszą?

Jak poradzić sobie z suszą?

Coraz częściej klimat panujący w naszym kraju nie rozpieszcza rolników ani ich upraw. Wysokie temperatury i znikome opady mocno dają...

Back to Top