Jakie maszyny rolnicze są najczęściej używane?

Jakie maszyny rolnicze są najczęściej używane?

Maszyny rolnicze to nieodłączny element każdego gospodarstwa. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu do prac polowych wykorzystywane były konie. Dziś ciężko wyobrazić sobie gospodarza, który obrabia, rolę zaprzęgając konia. Wykorzystanie maszyn rolniczych stało się więc koniecznością, tym bardziej, gdy posiada się wiele hektarów ziemi. Jakie sprzęty są najczęściej wykorzystywane na roli?

Ciągniki rolnicze, czyli najważniejsze maszyny w gospodarstwie

Ciągniki rolnicze są znane bardziej jako traktory. Obecnie są wykorzystywane praktycznie w każdym gospodarstwie rolnym. Ciągniki rolnicze to maszyny multifunkcyjne. Przy ich pomocy można wykonywać wiele prac. Ułatwiają one bowiem robotę w polu, na ogrodzie, czy w lesie. Należy jednak wiedzieć kilka podstawowych rzeczy związanych z ich poruszaniem się.

W przypadku, gdy do ciągnika jest podczepiona przyczepa, a w niej znajduje się ekipa robocza, nie może on się poruszać z większą prędkością niż 20 kilometrów na godzinę. Oczywiście, jest to rzadka sytuacja, a więc w „normalnych warunkach” może on jechać maksymalnie 30 kilometrów na godzinę.

Ciągniki rolnicze można wykorzystywać do wielu prac. Najczęściej poruszają się one z przyczepą, na której można przewozić dosłownie wszystko. Na polu można do nich podczepić sprzęty do orania pola, czy też siewniki. Zimą natomiast traktory mogą służyć jako maszyny do odśnieżania ulic, gdy tylko zamontuje się do nich pług.

Kombajny w gospodarstwie rolniczym

Wydawać by się mogło, że kombajny nie są koniecznym wyposażeniem gospodarstwa. Jest to jednak mylne przekonanie. Modeli jest wiele, tak jak duże jest ich zastosowanie. Jedne egzemplarze będą służyć do żniw zbóż, inne do kukurydzy, a jeszcze inne do zbierania ziemniaków i cebuli, czy też buraków.

Zazwyczaj kombajny kupuje się w zależności od tego, jakie uprawy się prowadzi. Bardzo częstym zjawiskiem wśród gospodarzy jest wynajmowanie kombajnów, a to dlatego, że te maszyny są niezwykle drogie i niewielu na nie stać. Można jednak śmiało stwierdzić, że koszt inwestycji w taki sprzęt bardzo szybko się zwraca.

Jakie inne maszyny są wykorzystywane w gospodarstwie rolnym?

Oczywiście gospodarstwo rolne to nie tylko traktory i kombajny. To także szereg innych maszyn, które pozwalają zadbać o pole, aby przynosiło jak najlepsze plony. Wśród takich sprzętów można wymienić siewniki i opryskiwacze. Bardzo często na gospodarstwie można znaleźć także pługi, czy też sieczkarnie. Wyposażenie warsztatu maszynowego jest zależne od tego, na co największy nacisk kładzie gospodarstwo rolne.

You may also like

Jak działa biostymulator na zboża i w jaki sposób wpływa na plony?

Jak działa biostymulator na zboża i w jaki sposób wpływa na plony?

Współczesne wyzwania rolnictwa wymagają innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na efektywne zwiększenie plonów. Jednym z takich nowatorskich podejść jest stosowanie biostymulatorów...

Czym są prasy ślimakowe do rzepaku?

Czym są prasy ślimakowe do rzepaku?

Prasy ślimakowe do rzepaku to maszyny rolnicze stosowane w procesie produkcji oleju rzepakowego. Umożliwiają mechaniczne tłoczenie oleju z nasion rzepaku,...

W jakim celu wykonuje się rekultywację gruntów?

W jakim celu wykonuje się rekultywację gruntów?

W dzisiejszych czasach, zwiększenie produkcji rolnej oraz przemysłowej przyczynia się do nieodwracalnego uszkodzenia gruntów. W efekcie, poziom degradacji gleby oraz...

Zimowy przegląd opryskiwacza – o czym pamiętać?

Zimowy przegląd opryskiwacza – o czym pamiętać?

Pompa nazywana sercem opryskiwacza odpowiedzialna jest za dostarczanie właściwej ilości cieczy do zasilania rozpylaczy, mieszadła i innych odbiorników. Jej właściwe...

Back to Top