Remont wnętrza i klejenie tapet z włókna szklanego

Remont wnętrza i klejenie tapet z włókna szklanego

Okres wiosenny to bardzo często nie tylko dla rolników, ale także dla innych, czas prac związanych z uporządkowywaniem ogrodu i robieniem remontów w domu. Ostatnimi czasy znów popularnością zaczynają się cieszyć tapety, które jednak dają się we znaki podczas ich zrywania. Najchętniej kupowane są oczywiście standardowe rodzaje, choć można zauważyć rosnące znaczenie tapet z włókna szklanego. Nowoczesne rozwiązanie wymaga jednak innego preparatu do ich przyklejania. Jak więc wybrać klej do tapet z włókna szklanego?

Kleje do tapet z włókna szklanego

Tradycyjne kleje do tapet papierowych znane są od dziesiątek lat. Zazwyczaj są one sprzedawane w papierowych kartonikach w sypkiej postaci. Cała filozofia ich własnego wyprodukowania, aby były gotowe do użytku, polega na dobraniu odpowiednich propocji wody i sproszkowanego kleju. W przypadku tapet z włókna szklanego niezbędne jest zastosowanie innego preparatu.

Kleje do tego rodzaju tapet to wodorozcieńczalne płynne zawiesiny, które składają się ze spoiwa, napełniacza i niekiedy pigmentu oraz środka pomocniczego. Ostatnie substancje odpowiedzialne są za zapobieganie pleśnienia kleju. Klej do tapet z włókna szklanego ma przede wszystkim tę zaletę, że nie ma potrzeby rozrabiania go z wodą. Zazwyczaj wystarczy go wymieszać i jest gotowy do użycia.

Ocena jakości kleju – jak to zrobić?

Tak jak to jest z innymi wyrobami budowlanymi, również kleje do tapet muszą spełniać odpowiednie normy, które zagwarantują ich wysoką jakość. Niestety nie ma określonej przez państwo normy co do tego produkty, jednak zostały one opracowane przez Spektrochemie. Określona one zostały jako TWT-2008/KL-08 – kleje dyspersyjne do włókna szklanego.

Skrót TWT oznacza Tymczasowe Warunki Techniczne, czyli kryteria jakości, które można stosować, aż do momentu opracowania i przede wszystkim wprowadzenia Polskiej Normy. TWT określa więc niezbędne normy, które musi spełniać każdy klej do tapet, aby mógł być wprowadzony do sprzedaży. Jeśli ich nie spełnia, a jest sprzedawany, można sądzić, że jest to sprzedaż fałszywego towaru.

Na co zwrócić uwagę wybierając klej do tapet?

Wybierając klej do tapet z włókna szklanego, należy zwrócić uwagę na te same kryteria, które są ważne również podczas kupowania tradycyjnego kleju. Przede wszystkim musi być on trwały i nie ulegać spleśnieniu. Ponadto ważny jest również czas schnięcia. Nie może on być za krótki ani za długi, gdyż nie złapie dobrze podłoże. Warto także wziąć pod uwagę jeszcze odporność na szorowanie, zdolności odpowietrzania i wytrzymałość na parę oraz oddzieranie.

You may also like

Zasiłki dla rolników na kwarantannie

Zasiłki dla rolników na kwarantannie

Pandemia koronawirusa dotyka nie tylko wielkie miasta, ale także wsie, gdzie może to być szczególnie odczuwalne po jej ustaniu. W...

Jak zadbać o bramy i stolarkę okienną?

Jak zadbać o bramy i stolarkę okienną?

Wiosna to przede wszystkim czas prac porządkowych, szykujących ogród i taras do rozpoczynającego się sezonu ogrodowego. Wiele osób zaczyna od...

Jak pielęgnować tuje wiosną?

Jak pielęgnować tuje wiosną?

Żywotniki, które znacznie lepiej znane są pod nazwą tuje, uważa się za rośliny, które są odporne na niekorzystne warunki glebowe...

Bielenie drzew – kiedy, czym i jak to robić?

Bielenie drzew – kiedy, czym i jak to robić?

Charakterystyczne białe pnie drzew widać zazwyczaj na przełomie jesieni i zimy. Zdarza się jednak, że nie zawsze jest czas, aby...

Back to Top