Jak zadbać o bramy i stolarkę okienną?

Jak zadbać o bramy i stolarkę okienną?

Wiosna to przede wszystkim czas prac porządkowych, szykujących ogród i taras do rozpoczynającego się sezonu ogrodowego. Wiele osób zaczyna od wielkiego sprzątania wewnątrz budynków gospodarczych, otwierają okna i bramy garażowe, żeby wywietrzyć pomieszczenia. Warto w tym czasie zadbać właśnie o elementy, które są najczęściej pomijane i zdane na siebie. Mowa oczywiście o stolarce okiennej i bramach. Jak o nie zadbać, aby mogły idealnie spełniać swoje funkcje?

Jak często konserwować bramy i stolarkę okienną?

Zazwyczaj zapominamy o tym, że trzeba konserwować bramy i stolarkę okienną. Natomiast najczęściej zaczyna nam się o tym przypominać dopiero wtedy, gdy zaczynają one nierówno pracować lub wydawać dziwne, piszczące dźwięki, które mogą świadczyć o korozji i uszkodzeniu. Jest to oczywiście duży błąd. Stolarka okienna i bramy jak każde inne elementy, czy narzędzia i wyposażenie wymagają odpowiedniego traktowania. Jak to zrobić?

Jak zadbać o stolarkę okienną?

Jeśli chcemy, aby nasze okna były czyste i pracowały bez jakichkolwiek zarzutów, należy o nie odpowiednio zadbać. Szyby, czyli największy element okna powinien być myty nie tylko przed świętami, ale także w trakcie lata. Jak często to robić? Nie chodzi o to, aby były czyste jak łza, ale warto chociaż raz na dwa miesiące je umyć lub częściej, gdy zalegający na nich brud będzie ograniczał wpadanie promieni słonecznych do pomieszczenia. Profile powinny być czyszczone bez użycia żrących lub sproszkowanych środków. Świetnie do tego nada się płyn do mycia okien, który ich nie wybarwi.

Uszczelki, to jeden z najważniejszych elementów, który wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, a w razie jakichkolwiek uszkodzeń, można je łatwo wymienić. Okucia wymagają nieco więcej pracy. Ich czyszczenie przebiega dwuetapowo. Najpierw należy je dokładnie wytrzeć, aby nie znajdowały się na nich żadne drobinki kurzu, czy też brudu. Następnie wystarczy je naoliwić, aby pracowały cicho i się nie wycierały.

Jak konserwować bramę?

Konserwacja bram przebiega podobnie jak w przypadku okien. Warto jednak zabezpieczyć się w sprężone powietrze i preparaty do ich czyszczenia. W pierwszej fazie należy wytrzeć wszystkie trudno dostępne miejsca i tutaj świetnie się sprawdzi powietrze pod ciśnieniem. Następnie wyciera się całą powierzchnię bramy na mokro, a później osusza. Uszczelki powinny zostać zakonserwowane silikonem, aby zachować ich elastyczność. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie zawiasów i rolek suchym smarem. Ważne, aby prowadnice zostały nietknięte. W ten sposób wyczyszczona brama będzie pracować bezawaryjnie przez kilka następnych miesięcy.

You may also like

Czarowanie smakiem – sekrety wędzenia na zimno i gorąco

Czarowanie smakiem – sekrety wędzenia na zimno i gorąco

Wędzenie potraw to sztuka, która przenosi naszą kuchnię na zupełnie nowy poziom smakowy, otwierając drzwi do kulinarnej eksploracji.

Jak wybrać idealną suszarkę do włosów?

Jak wybrać idealną suszarkę do włosów?

Wybór odpowiedniej suszarki do włosów może być trudniejszy, niż się wydaje. Istnieje wiele rodzajów suszarek, które różnią się między sobą...

Wybór i odpowiednia konserwacja kosiarki!

Wybór i odpowiednia konserwacja kosiarki!

Wybór perfekcyjnej kosiarki do pielęgnacji naszego ogrodu może okazać się skomplikowany. Dzieje się tak, ponieważ nie do końca jesteśmy pewni...

Kilka powodów, dla których warto postawić na karmę monoblokową dla psa

Kilka powodów, dla których warto postawić na karmę monoblokową dla psa

Karma monoproteinwa występuje w postaci karmy mokrej czyli puszek i saszetek, które zawierają tylko jeden rodzaj mięsa i jelit. Czy jest ona lepsza dla naszych psów niż...

Back to Top