Pożyczka a kredyt – czym się różnią?

Pożyczka a kredyt – czym się różnią?

Często używamy zamiennie terminów pożyczka i kredyt, nieświadomi występujących między nimi różnic. Podstawą do definiowania tych propozycji wsparcia finansowego jest podmiot przekazujący środki. Innymi rozbieżnościami mogą być także koszty otrzymanej pomocy czy dokumenty regulujące współpracę między stronami. Znajomość różnic pomiędzy wymienionymi rozwiązaniami pozwoli wybrać w przyszłości możliwość spełniającą nasze oczekiwania i potrzeby, bez ewentualnego rozczarowania.

Czym jest kredyt?

Kredyt jest produktem finansowym oferowanym przez bank. Wypłaca on określone środki pieniężne na wcześniej wykazany przez klienta cel. Podstawą do wypłacenia kredytu jest umowa (zawsze pisemna), która dokładnie określa warunki przyznania i spłaty należności. Usługa jest dodatkowo płatna – klient spłaca nie tylko pożyczoną kwotę, ale także prowizję, której wysokość określana jest w umowie. Aby otrzymać pozwolenie na kredyt, bardzo ważne jest posiadanie zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zanim bank wyda decyzję co do przyznania kredytu, musi dokonać dokładnej analizy sytuacji klienta. Zdolność kredytowa to inaczej możliwość spłaty zobowiązania wraz z odsetkami. Dzięki informacjom na temat uzyskiwanego dochodu oraz historii kredytowej bank przewiduje, czy klient będzie w stanie pokryć całe zobowiązanie. Historia kredytowa natomiast to informacje gromadzone przez BIK, ukazujące wcześniej zaciągnięte kredyty przez klienta i sposób ich spłacania, co dodatkowo pozwala sprawdzić wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy.

Przyznanie kredytu – jakie warunki należy spełnić?

Aby otrzymać kredyt, należy zebrać odpowiednie dokumenty i złożyć wniosek w siedzibie banku. Oprócz dokumentów potwierdzających tożsamość, potrzebne są także papiery zaświadczające o dochodach klienta. Istotne dla banku są nie tylko zarobki zainteresowanego, ale także rodzaj umowy z pracodawcą. Większość formalności można załatwić drogą internetową, jednak finalizacji procesu dokonuje się w siedzibie banku.

Czym jest pożyczka?

Pożyczki może udzielać dowolny podmiot, a umowa będąca podstawą do określenia zasad udzielenia wsparcia finansowego nie zawsze musi być spisana. Umowa może być zawarta ustnie, jeśli kwota pożyczki nie przekracza 1000 zł. Pożyczkobiorca nie musi informować, na jaki cel zostaną przeznaczone otrzymane pieniądze, a sposób spłaty należności określają obie strony. Przedmiotem pożyczki nie muszą być pieniądze, mogą być to także rzeczy materialne.

Różnice między kredytem a pożyczką

Podsumowując, pożyczka różni się od kredytu przede wszystkim podmiotem udzielającym wsparcia. Rozbieżności można dopatrywać się także w umowach regulujących zasady otrzymania środków. W odróżnieniu od kredytu, pożyczka może być bezpłatna i nie musi opierać się na umowie pisemnej. Do otrzymania kredytu konieczna jest zgoda banku, wydawana na podstawie zdolności kredytowej klienta. Drugiego rodzaju wsparcie finansowe nie wymaga takiego rozeznania. Istnieją podmioty, gdzie w ofercie możliwa jest nawet pożyczka na 500+.

You may also like

Ciągniki rolnicze z ładowaczem – co warto o nich wiedzieć?

Ciągniki rolnicze z ładowaczem – co warto o nich wiedzieć?

Rolnictwo staje w obliczu licznych wyzwań, a jednym z kluczowych elementów skutecznego prowadzenia gospodarstwa jest wybór odpowiedniego sprzętu. W tym...

Czy nowoczesne kurniki sprawiają, że ptaki są szczęśliwsze?

Czy nowoczesne kurniki sprawiają, że ptaki są szczęśliwsze?

Ostatnio coraz więcej hodowców drobiu w Polsce zwraca uwagę na dobrostan ptaków w swoich kurnikach. Wiele osób zadaje sobie pytanie,...

Skup zboża w Głogowie – Kluczowy element lokalnej gospodarki rolniczej

Skup zboża w Głogowie – Kluczowy element lokalnej gospodarki rolniczej

W małym, ale pełnym życia mieście Głogów, rolnictwo odgrywa kluczową rolę w lokalnej gospodarce. Znajduje się tu jeden z najważniejszych...

Jak wybrać nawigację do ciągnika?

Jak wybrać nawigację do ciągnika?

Ciągnik to maszyna, która towarzyszy rolnikom nawigacja w ich codziennych obowiązkach. Współcześnie, coraz więcej rolników decyduje się na wyposażenie swoich...

Back to Top