Okres zimowy w Polsce trwa stosunkowo długo. Temperatury przez długi czas potrafią osiągać minus, co zdarza się niekiedy nawet w maju. Z tego też względu wiele osób nie wie kiedy dokonać pierwszego koszenia po zimie.
Nadciąga czas koszenia – kiedy należy kosić trawę?
Tak naprawdę moment koszenia trawy po zimie, nie zależy od osoby pielęgnującej trawnik. Wszystko jest uzależnione natomiast od panującej pogody. Dopiero w momencie gdy nie grożą już żadne przymrozki, poniżej 5 stopni, można przystąpić do prac. Gleba nie powinna także być przemarznięta i nie może być opadów deszczu.
W niektórych częściach Polski, takie prace można rozpocząć już pod koniec marca. W większości regionów jednak koszenie powinno odbywać się dopiero w połowie kwietnia bądź też później. Każdego roku zima bowiem wygląda nieco inaczej, klimat również ulega wyraźnym zmianom.
Pierwsze koszenie trawnika po zimie
Niekiedy jesienią trawnik zostaje skoszony bardzo nisko. Innym razem natomiast pozostawia się źdźbła traw, które mogą osiągać nawet powyżej 8 centymetrów. Dlatego też wiosną źdźbła tego typu bywają pożółkłe, a nawet martwe. Pokrywa je tzw. pleśń śniegowa.
Co należy w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim powinno się bardzo nisko przyciąć darń. Liście powinny być także dokładnie wyzbierane. Im niżej uda się wówczas skosić trawę, tym lepiej. Jeśli jednak trawnik został skoszony jesienią, wówczas nie trzeba wykonywać tego etapu prac. Można po prostu przystąpić do pierwszego koszenia.
Czy można kosić mokrą trawę? Lepiej zdecydowanie niezależnie od tego kiedy wykonywane jest koszenie, poczekać na jej wyschnięcie. Skoszona mokra trawa, jest bardzo podatna na różnego rodzaju choroby. Więcej porad dotyczących koszenia trawy znajdziesz na https://www.activ8.pl/koszenie-trawnika-nigdy-nie-bylo-takie-proste/.
Pielęgnacja trawnika po zimie
Jak pielęgnować trawnik po okresie zimowym? Warto wykonać przede wszystkim wertykulację. Polega ona na pionowym przycięciu darni, co pozwala przede wszystkim na usunięcie filcu, czyli innymi słowy źdźbeł traw, które są martwe. To pozwala na pozyskanie miejsca dla nowych, młodych liści. Wówczas również znacznie szybciej rozkrzewia się darń. W przypadku gdy trawnik jest stosunkowo niewielki, ma do 100 m kwadratowych, wówczas taki zabieg można wykonać przy pomocy grabi, posiadających ostre zęby. Można skorzystać również zręcznego wertykulatora, grabiąc bardzo mocno i gwałtownie.
Natomiast jeśli jesteśmy w posiadaniu dużo większej działki, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie spalinowego bądź też elektrycznego wertykulatora. W momencie gdy trawnik zostanie nacięty, wówczas trzeba bardzo dokładnie wygrabić pożółkłe już źdźbła, które na nim zostały. Może być ich bardzo dużo, co nie powinno być jednak dla nas powodem do obaw. Wertykulacja sprawia, że zadarnienie znacznie się zmniejsza, czasem nawet o 180%. To zjawisko zupełnie naturalne i nie oznacza ono w żadnym wypadku zniszczenia trawnika.
Czy łatwo jest pielęgnować trawnik po okresie zimowym? Nie jest to trudne, jednak wymaga przemyślenia pewnych kwestii. Trzeba przede wszystkim czekać na właściwy moment. Zbyt szybkie przycięcie trawnika mogłoby sprawić, że kolejny przymrozek po prostu by go zniszczył. Poza tym właściwa pielęgnacja trawnika również ma znaczenie ponieważ to ona wpływa na to, czy trawnik odrodzi się we właściwym stanie.