Chcesz ściąć drzewo? Pamiętaj o przepisach

Chcesz ściąć drzewo? Pamiętaj o przepisach

Przepisy związane z wycinką drzew nie są jasne dla wszystkich. Wynika to z częstych nowelizacji ustawy, dlatego chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości właścicieli posesji, w tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje z tym związane. Kiedy można wyciąć drzewo i krzew, w jakich sytuacjach jest to niemożliwe i kiedy należy postarać się o stosowne pozwolenie?

Wycinanie drzew bez pozwolenia – czy jest możliwe?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami istnieje możliwość wycinki drzew bez pozwolenia – wystarczy, że drzewo rośnie na terenie nieruchomości, którego jesteśmy właścicielami. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy usuwanie drzewa nie jest związane z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą i gdy nie chcemy później sprzedawać roślin.

To jednak nie wszystko! Zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, w niektórych przypadkach wycinka drzew będzie musiała zostać zgłoszona do urzędu gminy. Ma to miejsce w sytuacji, gdy obwód pnia drzewa, mierzony na wysokości 5 metrów od ziemi, przekracza:

  • 80 cm, co dotyczy takich drzew, jak topola, klon (jednolistny i srebrzysty) oraz wierzba;
  • 65 cm, co dotyczy, takich drzew, jak kasztanowiec zwyczajny, platan klonolistny oraz robinia akacjowa;
  • 50 cm, co dotyczy pozostałych gatunków drzew.

Oczywiście zamiar wycinania drzew i krzewów należy zgłosić również w przypadku wykorzystania ich w działalności gospodarczej. Jeżeli chodzi o drzewa owocowe czy też krzewy ozdobne, w zdecydowanej większości przypadków można wycinać je bez zgłoszenia i pozwolenia. Wyjątkiem są rośliny znajdujące się na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub umiejscowionej na terenach zieleni.

Warto wiedzieć! Zezwolenia wymagać będzie wycinka drzew, które znajdują się w pasie drogowym drogi publicznej, a także na obszarach objętych ochroną krajobrazową (np. na terenie parku narodowego czy rezerwatu przyrody).

Wycinka drzew – procedury

Jeżeli jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia wycinki drzewa, niezbędne jest zwrócenie się do stosownego urzędu. Możemy w tym celu pobrać gotowy formularz (np. ze strony urzędu gminy), w którym znajdą się imię i nazwisko właściciela, oznaczenie nieruchomości, na terenie której rośnie drzewo, a także mapka, która określa umiejscowienie rośliny na danym terenie.

Oględzin dokonuje urzędnik, który w określonym terminie pojawi się na miejscu i przeprowadzi wszelkie niezbędne prace – w tym określenie gatunku drzewa, a także zmierzenie obwodu jego pnia na wysokości 5 metrów. Potem pozostaje nam oczekiwanie na decyzję, a konkretnie sprzeciw – może on zostać zgłoszony w terminie 14 dni od oględzin, a jeżeli go nie będzie, możemy wyciąć drzewo.

Na usunięcie drzewa mam 6 miesięcy od dnia przeprowadzenia oględzin – jeżeli tego nie zrobimy, niezbędne będzie dokonanie kolejnego zgłoszenia.

You may also like

Montaż paneli fotowoltaicznych – czy się opłaca?

Montaż paneli fotowoltaicznych – czy się opłaca?

Montaż paneli fotowoltaicznych jest coraz bardziej popularny i nic dziwnego. Inwestycja w fotowoltaikę to bardzo dobre dla osób, które szukają...

Jaką karmę polubi Twój pies?

Jaką karmę polubi Twój pies?

Zbilansowane żywienie to pewność, że nasz czworonożny przyjaciel przez długie lata będzie cieszył się świetnym samopoczuciem i doskonałym zdrowiem. Dobór...

Samochód elektryczny – jakie korzyści wynikają z jego użytkowania?

Samochód elektryczny – jakie korzyści wynikają z jego użytkowania?

Samochody z napędem elektrycznym jeszcze do niedawna uznawane były za luksusowe i zarezerwowane tylko dla wybranych, a to wszystko za...

Jakie są 3 najważniejsze cechy cięcia laserowego blachy?

Jakie są 3 najważniejsze cechy cięcia laserowego blachy?

Trzeba przyznać, że w ciągu ostatnich lat technologia związana z CNC czyli szeroko rozumianą obróbką blach i metali sprawiła, że...

Back to Top