Pierwiosnek wyniosły – wskazówki dotyczące sadzenia pielęgnacji

Pierwiosnek wyniosły – wskazówki dotyczące sadzenia pielęgnacji

Pierwiosnek wyniosły to jedna z bardziej lubianych roślin. Pierwiosnek kojarzy się nam z wiosną. W Polsce jest on objęty ochroną gatunkową, dlatego można zbierać jedynie te pierwiosnki, które pochodzą z naszych własnych upraw. Co należy wiedzieć o sadzeniu i pielęgnacji tej rośliny?

Pierwiosnek wyniosły – najważniejsze informacje

Pierwiosnek wyniosły to roślina zaliczana do rodziny pierwiosnkowatych. W Polsce pierwiosnki rosną dziko w górach, a także na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. W naturalnych warunkach można je spotkać na leśnych łąkach, w zaroślach, lasach, na murawach. Roślina w zależności od warunków w jakich żyje może osiągać od 10 do 40 centymetrów wysokości. Pierwiosnek pokryty jest białymi, kędzierzawymi włoskami. Jego liście są pomarszczone, okrągłe lub podłużnie jajowate. Tworzą one przyziemną różyczkę liściową. Niewielkie rurkowate kwiaty są dwubarwne – w środku intensywnie pomarańczowe, na zewnątrz jasnożółte. Kwiaty są bezwonne. Okres kwitnienia pierwiosnków rozpoczyna się w kwietniu i trwa do lipca. Owoc to podłużna torebka zawierająca liczne, bardzo drobne nasiona. W ogrodach pierwiosnki uprawiane są jako rośliny ozdobne. Mogą być wykorzystywane jako kwiaty cięte.

Co musimy wiedzieć o uprawie pierwiosnka wyniosłego?

Uprawa pierwiosnka wyniosłego nie powinna sprawić nam szczególnych kłopotów. Ważne jest, żeby zapewnić roślinie stanowisko półcieniste (będzie on rósł nawet w miejscu zacienionym). Pamiętajmy, że pierwiosnek nie lubi pełnego słońca (mocno nasłonecznione stanowiska lepiej jest zarezerwować dla innych roślin. Roślina ta nie lubi wysokich temperatur i suszy. Wykazuje natomiast wyjątkowo wysoką odporność na mrozy (jednocześnie na zimę lepiej jest chronić je przed silnymi mrozami przy pomocy gałązek drzew iglastych).

Pierwiosnek wyniosły będzie dobrze rósł na glebie przepuszczalnej, próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej, zasobnej w składniki odżywcze.

Roślinę można rozmnażać przez wysiew nasion lub podział dorosłych okazów.

Miejscami, w których najczęściej sadzi się pierwiosnki wyniosłe są ogródki skalne, trawniki, ogródki pod drzewami, rabaty. Pierwiosnek sprawdzi się jako roślina okrywowa – sadzi się go pod drzewami i krzewami. Będzie on również znakomitą ozdobą oczek wodnych.

Pierwiosnki znakomicie prezentują się sadzone pojedynczo, jak i w większych grupach. Należy zdawać sobie sprawę, że rośliny te mogą rozsiewać się same (co w niektórych przypadkach nie jest zjawiskiem pożądanym).

Ogrodnicy zalecają, żeby uprawiać pierwiosnki wspólnie z innymi roślinami, które mają podobne wymagania glebowe. Możemy posadzić je w towarzystwie niezapominajek leśnych, zawilca gajowego i wielkokwiatowego, cebulicy syberyjskiej.

Pierwiosnek jako roślina lecznicza

Posadzenie pierwiosnków w przydomowym ogrodzie może być dobrym pomysłem również ze względu na fakt, że rośliny te zawierają wiele substancji mogących mieć korzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Pierwiosnki są bogate w olejki eteryczne, saponiny, czy glikozydy. Rośliny te wykazują właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

Pierwiosnek wyniosły – tylko nasiona najwyższej jakości

Jeżeli zamierzamy posadzić w swoim ogrodzie pierwiosnki, koniecznie zaopatrzmy się w najwyższej jakości nasiona Pierwiosnka wyniosłego pochodzące od sprawdzonych producentów. Wysokogatunkowe nasiona to gwarancja wysokich plonów, a także pełnowartościowych roślin. Kupując u zaufanego producenta mamy pewność, że nasze nasiona pochodzą z kontrolowanych upraw, na których nie stosowano szkodliwych środków ochrony roślin.

You may also like

Jak działa biostymulator na zboża i w jaki sposób wpływa na plony?

Jak działa biostymulator na zboża i w jaki sposób wpływa na plony?

Współczesne wyzwania rolnictwa wymagają innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na efektywne zwiększenie plonów. Jednym z takich nowatorskich podejść jest stosowanie biostymulatorów...

Czym są prasy ślimakowe do rzepaku?

Czym są prasy ślimakowe do rzepaku?

Prasy ślimakowe do rzepaku to maszyny rolnicze stosowane w procesie produkcji oleju rzepakowego. Umożliwiają mechaniczne tłoczenie oleju z nasion rzepaku,...

W jakim celu wykonuje się rekultywację gruntów?

W jakim celu wykonuje się rekultywację gruntów?

W dzisiejszych czasach, zwiększenie produkcji rolnej oraz przemysłowej przyczynia się do nieodwracalnego uszkodzenia gruntów. W efekcie, poziom degradacji gleby oraz...

Zimowy przegląd opryskiwacza – o czym pamiętać?

Zimowy przegląd opryskiwacza – o czym pamiętać?

Pompa nazywana sercem opryskiwacza odpowiedzialna jest za dostarczanie właściwej ilości cieczy do zasilania rozpylaczy, mieszadła i innych odbiorników. Jej właściwe...

Back to Top