Skończone studia – i co dalej? Jak szukać pracy?

Skończone studia – i co dalej? Jak szukać pracy?

Odebranie dyplomu ukończenia uczelni wyższej to z jednej strony koniec wieloletniego etapu nauki, a z drugiej początek ścieżki zawodowej. Odnalezienie się w nowym świecie nie jest prostym zadaniem i wielu studentów ma z tym spory problem. W tym artykule podpowiadamy, jak szybko znaleźć pracę po ukończeniu nauki.

Zacznij od planowania

Pierwsza poważna praca to istotny moment w życiu zawodowym każdego człowieka. Jej znalezienie nie jest proste – zwłaszcza jeśli ukończyłeś popularny kierunek studiów. Może okazać się, że podczas rekrutacji przyjdzie Ci rywalizować z innymi absolwentami Twojej uczelni. W rezultacie musisz przygotować się na co najmniej kilka procesów rekrutacyjnych.

Zanim więc wyślesz swoje pierwsze CV dokładnie przemyśl cały proces poszukiwania pracy. Zacznij od wypisania na kartce papieru nazw firm, które są branżowymi liderami. To do ich drzwi warto zapukać w pierwszej kolejności. Gwarantują największe możliwości rozwoju, stabilność oraz przeważnie znacznie wyższe wynagrodzenie niż mniejsze firmy.

Sprawdź: aktualne oferty pracy w Płocku.

Na tym etapie przygotuj również potrzebne dokumenty. Niezbędne będzie CV, ale warto również sporządzić przekonujący list motywacyjny. Zbierz także wszystkie referencje oraz zaświadczenia o ukończonych kursach i szkoleniach.

Nie przestawaj się rozwijać

Popularnym błędem, który popełnia wielu studentów jest to, że po zakończeniu studiów przestają się rozwijać na polu zawodowym. Nie popełniaj go. Wystarczy, że regularnie będziesz zaglądać do branżowej prasy i brał udział w tematycznych webinarach. Aktualna wiedza i znajomość trendów znacznie zwiększą Twoje szanse na wykazanie się podczas rozmowy kwalifikacyjnej -a to zawsze zwiększa szanse na otrzymanie danej pracy.

Nie bierz odrzucenia do siebie

Wielu absolwentów przyznaje, że czują się mocno zdemotywowani lub nawet wściekli, kiedy podczas rozmowy kwalifikacyjnej otrzymują informację, że nie dostali pracy na danym stanowisku. To normalne uczucie. Jak jednak zaznaczają eksperci, nie warto odrzucenia brać przesadnie do siebie. Zamiast tego, należy zamienić odmowną decyzję niedoszłego pracodawcy w cenną lekcję.

Jeśli więc usłyszysz na rozmowie o pracę, że dane stanowisko nie jest dla Ciebie, zapytaj pracowników HR: co mogę zrobić, aby niedługo je otrzymać? Uwierz mi, w większości firm chętnie zostaniesz poinstruowany, jakich jeszcze kompetencji potrzebujesz.

Korzystaj z najlepszych portali o pracę – i nie tylko

Szukając pracy nie ograniczaj się jedynie do jednego czy dwóch portali z ogłoszeniami o pracę. Przeglądaj również lokalne serwisy z ogłoszeniami, zakładki z ofertami pracy wybranych firm, a nawet grupy dyskusyjne w mediach społecznościowych. Wszędzie tam, regularnie pojawiają się nowe propozycje współpracy, a konkurencja jest znacznie mniejsza.

Przejdź do działu ogłoszenia praca.

Im więcej podejmiesz prób nawiązania kontaktu z przedstawicielami konkretnych firm, tym masz większe szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

You may also like

Ciągniki rolnicze z ładowaczem – co warto o nich wiedzieć?

Ciągniki rolnicze z ładowaczem – co warto o nich wiedzieć?

Rolnictwo staje w obliczu licznych wyzwań, a jednym z kluczowych elementów skutecznego prowadzenia gospodarstwa jest wybór odpowiedniego sprzętu. W tym...

Czy nowoczesne kurniki sprawiają, że ptaki są szczęśliwsze?

Czy nowoczesne kurniki sprawiają, że ptaki są szczęśliwsze?

Ostatnio coraz więcej hodowców drobiu w Polsce zwraca uwagę na dobrostan ptaków w swoich kurnikach. Wiele osób zadaje sobie pytanie,...

Skup zboża w Głogowie – Kluczowy element lokalnej gospodarki rolniczej

Skup zboża w Głogowie – Kluczowy element lokalnej gospodarki rolniczej

W małym, ale pełnym życia mieście Głogów, rolnictwo odgrywa kluczową rolę w lokalnej gospodarce. Znajduje się tu jeden z najważniejszych...

Jak wybrać nawigację do ciągnika?

Jak wybrać nawigację do ciągnika?

Ciągnik to maszyna, która towarzyszy rolnikom nawigacja w ich codziennych obowiązkach. Współcześnie, coraz więcej rolników decyduje się na wyposażenie swoich...

Back to Top