Jakie są zalety świateł LED?

Jakie są zalety świateł LED?

Powszechnie stosowane niegdyś standardowe żarówki, coraz częściej wypierają LEDy. Nowoczesna technologia, która pozwala uzyskać dosyć duże oszczędności, podbija serca wielu domowników już kilka lat temu. Dziś zastosowanie tego typu oświetlenia nie ogranicza się tylko do domów i mieszkań, ale także można je znaleźć w infrastrukturze miejskiej. Tradycyjne lampy coraz częściej zastępują nowoczesne LEDy, które dają więcej światła, jednocześnie pobierając mniej prądu. Jakie są zalety świateł LED?

Jak działają LEDy?

LED jest diodą elektroluminescencyjną, która emituje światło. Jej budowa składa się z dwóch półprzewodników, w których zaraz po dostarczeniu energii elektrony zaczynają przechodzić z jednej warstwy na drugą. Podczas ich przemieszczania się, dochodzi do zjawiska zwanego rekombinacją promienistą. Wynikiem tego procesu jest uwalnianie się nadmiaru energii w postaci światła.

Diody LED są wykorzystywane w różnych rodzajach światła. Swoje zastosowanie znajdują między innymi w zabawkach, urządzeniach specjalistycznych, czy też w żarówkach, które wkręca się w lampy w domu. Szerokie spektrum używania pozwala więc bezproblemu dostosować LEDy do wymagań użytkownika.

Jakie są zalety LED?

Główną zaletą świateł LED jest energooszczędność. Według specjalistów zużywają one nawet 90 procent mniej energii niż tradycyjne żarówki, czy halogeny. Mimo iż są nieco droższe, to generują oszczędności, a więc zakup szybko się zwraca. Warto także dodać, że żarówki LED mają znacznie dłuższą żywotność. Średnio świecą kilkanaście razy dłużej niż starsze rozwiązania. Wielu domowników zna bardzo dobrze sytuację, gdy chcąc wykręcić żarówkę z lampy, uległo oparzeniu. Nowoczesne LEDy nie nagrzewają się, a to oznacza, że można je w każdej chwili zdemontować.

Niegdyś dużym ich minusem był kolor. Dostępna tylko jasna barwa bieli sprawiała, że były one nieatrakcyjne. Dziś produkowane w taśmach LEDy można ustawić, jak się chce. Zazwyczaj występują one w modelu RGB, który emituje trzy podstawowe barwy. Nie oznacza to wcale, że tylko do nich się ogranicza. Dzięki takim taśmom można stworzyć również niesamowitą aranżację. Często wykorzystuje się je w kuchniach oraz salonach, gdzie podświetlają stojący na szafce RTV telewizor.

Światła LED to także nowoczesne rozwiązanie, które nie wymaga czasu na nagrzanie się. Tradycyjne świetlówki, zanim zaczęły oświetlać całe pomieszczenie, musiały nabrać odpowiedniej temperatury. Dziś, wykorzystując technologię ledową, można uniknąć takich problemów.

You may also like

Hala namiotowa – idealne miejsce na event

Hala namiotowa – idealne miejsce na event

Chcesz zorganizować event, ale nie wiesz, w jakim miejscu mógłby się odbyć? Szukasz najlepszych rozwiązań? Poznaj hale namiotowe i dowiedz...

Pergole tarasowe – jaką wybrać?

Pergole tarasowe – jaką wybrać?

Zazwyczaj tarasy zadaszone, jednak zdarzają się też takie, które nie mają takiego rozwiązania. Z pomocą wtedy przychodzą markety budowlane i...

Oświetlenie ogrodu – jak je wybrać?

Oświetlenie ogrodu – jak je wybrać?

Ogród to jedno z tych miejsc, które szczególnie rzuca się w oczy sąsiadom i osobom przechodzącym tuż obok niego. Jeśli...

Jakich błędów nie popełniać impregnując drewno?

Jakich błędów nie popełniać impregnując drewno?

Jednym z najważniejszych etapów podczas konserwacji elementów drewnianych, jest ich impregnacja. Jeśli chcemy cieszyć się tarasem, meblami, czy elementami małej...

Back to Top