Jakich błędów nie popełniać impregnując drewno?

Jakich błędów nie popełniać impregnując drewno?

Jednym z najważniejszych etapów podczas konserwacji elementów drewnianych, jest ich impregnacja. Jeśli chcemy cieszyć się tarasem, meblami, czy elementami małej architektury przez długi czas, powinniśmy stosować się do tak zwanych złotych rad. Dzięki nim impregnacja zostanie przeprowadzona prawidłowo, a drewno będzie zabezpieczone na kolejny sezon. Jakich błędów nie popełniać wykonując tę czynność?

Drewno musi być suche

Błędem, który jest zarazem jednym z najpoważniejszych i najczęściej popełnianych, jest impregnacja wilgotnego drewna. Nie chodzi tutaj tylko o elementy drewniane, które zostały zmoczone wodą podczas deszczu, czy wykonywania innych czynności, ale także o świeże drewno. Pomalowanie impregnatem takich powierzchni spowoduje, że wchłonie ona oczywiście preparat, jednak okres ochrony będzie znacznie krótszy i należy spodziewać się problemów.

Wykorzystywanie specjalnych preparatów

Niegdyś do impregnowania drewna nie było tylu środków ile można dziś znaleźć w sklepach. Zazwyczaj wtedy stosowano do tego celu przepalony olej silnikowy. Metoda ta była powszechnie powielana i uznawana za wysoce skuteczną. Po wielu latach można jednak powiedzieć, że miała ona więcej wad niż zalet.

Impregnowanie drewna olejem silnikowym nie zabezpieczy mebli, pergoli, desek tarasowych i innych wyrobów drewnianych, przed zachorowaniem i atakami grzybów. Stosując specjalistyczne preparaty, wybiera się produkty, które w swoim składzie mają substancje antybakteryjne i grzybobójcze.

Odpowiedni dobór ilości preparatu

Przede wszystkim stosowanie preparatów do impregnacji drewna powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu. Zbyt mała liczba warstw substancji może sprawić, że drewno nie będzie odpowiednio nasączone nią, przez co nie będzie ono dostatecznie chronione przed deszczem, czy promieniami UV.

Natomiast zbyt duża ilość spowoduje, że drewno straci swój naturalny i dekoracyjny charakter. Jest to bardzo dobrze widoczne w przypadku preparatów do impregnacji, które mają barwnik. W przypadku produktów rozpuszczalnikowych drewno stanie się nawet jeszcze bardziej łatwopalne.

Przygotowanie powierzchni do impregnacji

Przed przystąpienie do jakichkolwiek prac, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie drewna do procesu impregnacji. Przede wszystkim, jeśli jest to kolejny sezon, gdy drewno jest poddawane takiemu zabiegowi, należy zetrzeć starą warstwę. Można to zrobić przy pomocy papieru ściernego lub odpowiedniego sprzętu. Powierzchnia powinna być także wyszlifowana i oczyszczona. Nakładanie preparatu na wcześniej położone warstwy sprawi, że nie wsiąknie on w struktury drewna i nie będzie pełnić swojej funkcji.

You may also like

Hala namiotowa – idealne miejsce na event

Hala namiotowa – idealne miejsce na event

Chcesz zorganizować event, ale nie wiesz, w jakim miejscu mógłby się odbyć? Szukasz najlepszych rozwiązań? Poznaj hale namiotowe i dowiedz...

Pergole tarasowe – jaką wybrać?

Pergole tarasowe – jaką wybrać?

Zazwyczaj tarasy zadaszone, jednak zdarzają się też takie, które nie mają takiego rozwiązania. Z pomocą wtedy przychodzą markety budowlane i...

Oświetlenie ogrodu – jak je wybrać?

Oświetlenie ogrodu – jak je wybrać?

Ogród to jedno z tych miejsc, które szczególnie rzuca się w oczy sąsiadom i osobom przechodzącym tuż obok niego. Jeśli...

Jakie są zalety świateł LED?

Jakie są zalety świateł LED?

Powszechnie stosowane niegdyś standardowe żarówki, coraz częściej wypierają LEDy. Nowoczesna technologia, która pozwala uzyskać dosyć duże oszczędności, podbija serca wielu...

Back to Top