Oświetlenie ogrodu – jak je wybrać?

Oświetlenie ogrodu – jak je wybrać?

Ogród to jedno z tych miejsc, które szczególnie rzuca się w oczy sąsiadom i osobom przechodzącym tuż obok niego. Jeśli mamy co zaprezentować, warto jest to podkreślić odpowiednim oświetleniem. Niestety, wiele osób ma niekiedy problemy z tym, aby to wyglądało dobrze. Jak więc wybrać odpowiednie oświetlenie do ogrodu?

W jaki sposób zainstalować oświetlenie w ogrodzie?

Jednym z najważniejszych zadań jest wczesne zaplanowanie rozmieszczenia oświetlenia. Powinno się to odbyć jeszcze przed zagospodarowaniem ogrodu. Należy bowiem pamiętać, że rozprowadzenie kabli bardzo często wymaga rozkopów, które mogą zniszczyć wcześniej posadzone kwiaty, czy uprawy.

Warto także zdać sobie sprawę, że oświetlenie ogrodowe zewnętrzne bardzo często podpina się pod te, które znajduje się już w budynku. Wielu specjalistów i elektryków zaleca jednak podłączone kabli do oddzielnego obwodu, który będzie chroniony dwoma wyłącznikami. Pierwszy powinien być odpowiednio dobrany do mocy natężenia, natomiast drugi stanowić ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym.

Jakie zasilanie wybrać do oświetlenia w ogrodzie?

W czasie planowania rozprowadzenia oświetlenia w ogrodzie warto zastanowić się, jaki rodzaj zasilania będzie odpowiedni. Oczywiście wszystko zależy głównie od mocy lamp, która może wynosić 12, 24 lub 230 V. Ponadto kolejnym ważnym czynnikiem jest możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń, jak na przykład kosiarka, czy grill elektryczny.

Należy jednak pamiętać o tym, że zasilanie niskonapięciowe, czyli 12 lub 24 V, z pewnością nie będzie wystarczające w ogrodzie, który ma dużą powierzchnię. Dlatego też, mając na uwadze chęć oświetlenia większego obszaru, niezbędne będzie napięcie o natężeniu 240 V.

Jakie są rodzaje oświetlenia ogrodowego?

Producenci oświetlenia ogrodowego, chcąc spełnić wszystkie wymagania klientów, bardzo często oferują różne modele lamp. Warto więc wiedzieć, jakie są do wyboru i czym się charakteryzują. Reflektory kierunkowe są idealnym rozwiązaniem, gdy mają oświetlać konkretny punkt lub obszar ogrodu. Kinkiety i lampy ścienne świetnie będą spełniać swoją funkcję na tarasie lub altanie.

Niezwykle efektownie wyglądają lampy sufitowe i do zabudowy. Zazwyczaj znajdują swoje miejsce w podwieszanych sufitach lub tuż nad wejściem do domu. Równie dobrze prezentuje się oświetlenie dogruntowe, które montuje się w ścieżkach, podłodze i podjazdach. Dodatkowo są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat.

You may also like

Hala namiotowa – idealne miejsce na event

Hala namiotowa – idealne miejsce na event

Chcesz zorganizować event, ale nie wiesz, w jakim miejscu mógłby się odbyć? Szukasz najlepszych rozwiązań? Poznaj hale namiotowe i dowiedz...

Pergole tarasowe – jaką wybrać?

Pergole tarasowe – jaką wybrać?

Zazwyczaj tarasy zadaszone, jednak zdarzają się też takie, które nie mają takiego rozwiązania. Z pomocą wtedy przychodzą markety budowlane i...

Jakie są zalety świateł LED?

Jakie są zalety świateł LED?

Powszechnie stosowane niegdyś standardowe żarówki, coraz częściej wypierają LEDy. Nowoczesna technologia, która pozwala uzyskać dosyć duże oszczędności, podbija serca wielu...

Jakich błędów nie popełniać impregnując drewno?

Jakich błędów nie popełniać impregnując drewno?

Jednym z najważniejszych etapów podczas konserwacji elementów drewnianych, jest ich impregnacja. Jeśli chcemy cieszyć się tarasem, meblami, czy elementami małej...

Back to Top