Jak wybrać najlepsze cielę do opasu?

Jak wybrać najlepsze cielę do opasu?

Wydawać by się mogło, że wybór dobrego cielaka i chów bydła to nic trudnego. W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste. Wpływ na wybór odpowiedniego zwierzęcia ma kilka czynników. Bardzo duży wpływ na opłacalność produkcji żywca wołowego ma przede wszystkim ich selekcja jeszcze przed zakupem. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, wybierając cielę do opasu?

Po czym poznać dobrą fermę?

Kupno dobrego bydła nie jest prostą sprawą. Nie wystarczy udać się na pierwszą lepszą fermę. Warto przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zrobić konkretne rozeznanie. W tym celu może posłużyć się opinią znajomych, którzy również kupili cielę do opasu. Najlepszą praktyką jest oczywiście odwiedzenie gospodarstwa, które zajmuje się handlem zwierząt. W dobie internetu można również się i nim posłużyć w celu znalezienia odpowiedniej fermy, która zagwarantuje dobre bydło.

Dobrą fermę można poznać po tym, jak szybko i w jakiej ilości sprzedaje cielęta. Należy jednak zwrócić uwagę, chociażby na to, czy ferma prowadzi profilaktyczne szczepienia zwierząt. Rolnicy bardzo często szukają najlepszego bydła na gospodarstwach, gdzie badana jest ilość przeciwciał we krwi po odpojeniu siarą. Im współczynnik jest wyższy, tym zdrowsze i silniejsze jest zwierzę.

Ponadto przed wyborem bydła powinno się również zwrócić uwagę na samą fermę oraz to jak funkcjonuje. Dobre gospodarstwo z pewnością będzie charakteryzować się tym, że obejście jest w bardzo dobrym stanie. Jest to swego rodzaju pewnik dobrej jakości chowu, który jest niezbędny, aby cielę do opasu było, jak najlepsze. Dla rolników, którzy wolą jeszcze pewniejsze, ale nieco droższe gospodarstwa, polecane jest odwiedzenie spółek skarbu państwa, które również prowadzą taki handel.

W jaki sposób wybrać odpowiednie cielęta do opasu?

Wybór bydła nie polega tylko i wyłącznie na sprawdzeniu jakości chowu i ewentualnych warunkach sanitarnych. Każdy gospodarz powinien więc zwrócić szczególną uwagę na samo cielę. Przede wszystkim powinno być ono zdrowe i żywe. To gwarancja tego, że w przyszłości będzie znacznie silniejsze niż inne. Sposób oraz jakość jego karmienia ma także bardzo duże znaczenie.

Przed wyborem cielaka warto więc zwrócić uwagę na datę urodzenia, a także porównać go z kilkoma innymi sztukami. Dużo informacji można uzyskać w podstawowej karcie leczenia. Niekiedy zdarza się, że z pozoru silne i zdrowe zwierzę jest bardzo chorobliwe, co od razu powinno sprawić, że nie będzie brane pod uwagę.

You may also like

Koronawirus na wsi – wszystko co powinieneś wiedzieć

Koronawirus na wsi – wszystko co powinieneś wiedzieć

Rozprzestrzenianie się śmiertelnego koronawirusa po świecie zaczyna rodzić coraz więcej pytań, które przez długi czas są bez odpowiedzi. Wielu rolników...

Jakie są alternatywne źródła pasz białkowych?

Jakie są alternatywne źródła pasz białkowych?

Klimat w Polsce nieustannie się zmienia. Coraz częściej dochodzi do tak zwanej suszy, która w dużej mierze odbija się nie...

Czym jest i jak weryfikować dobrostan zwierząt?

Czym jest i jak weryfikować dobrostan zwierząt?

Dobrostan zwierząt składa się z trzech podstawowych elementów, czyli biologicznego i naturalnego funkcjonowania zwierząt, ich stan emocjonalny oraz zdolność do...

Co to jest pomór małych przeżuwaczy?

Co to jest pomór małych przeżuwaczy?

Prawdziwym utrapieniem wielu hodowców jest pomór małych przeżuwaczy. W szczególności w Azji, jak i Afryce jest to bardzo odczuwalne. Mało...

Back to Top