Jak wybrać najlepsze cielę do opasu?

Jak wybrać najlepsze cielę do opasu?

Wydawać by się mogło, że wybór dobrego cielaka i chów bydła to nic trudnego. W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste. Wpływ na wybór odpowiedniego zwierzęcia ma kilka czynników. Bardzo duży wpływ na opłacalność produkcji żywca wołowego ma przede wszystkim ich selekcja jeszcze przed zakupem. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, wybierając cielę do opasu?

Po czym poznać dobrą fermę?

Kupno dobrego bydła nie jest prostą sprawą. Nie wystarczy udać się na pierwszą lepszą fermę. Warto przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zrobić konkretne rozeznanie. W tym celu może posłużyć się opinią znajomych, którzy również kupili cielę do opasu. Najlepszą praktyką jest oczywiście odwiedzenie gospodarstwa, które zajmuje się handlem zwierząt. W dobie internetu można również się i nim posłużyć w celu znalezienia odpowiedniej fermy, która zagwarantuje dobre bydło.

Dobrą fermę można poznać po tym, jak szybko i w jakiej ilości sprzedaje cielęta. Należy jednak zwrócić uwagę, chociażby na to, czy ferma prowadzi profilaktyczne szczepienia zwierząt. Rolnicy bardzo często szukają najlepszego bydła na gospodarstwach, gdzie badana jest ilość przeciwciał we krwi po odpojeniu siarą. Im współczynnik jest wyższy, tym zdrowsze i silniejsze jest zwierzę.

Ponadto przed wyborem bydła powinno się również zwrócić uwagę na samą fermę oraz to jak funkcjonuje. Dobre gospodarstwo z pewnością będzie charakteryzować się tym, że obejście jest w bardzo dobrym stanie. Jest to swego rodzaju pewnik dobrej jakości chowu, który jest niezbędny, aby cielę do opasu było, jak najlepsze. Dla rolników, którzy wolą jeszcze pewniejsze, ale nieco droższe gospodarstwa, polecane jest odwiedzenie spółek skarbu państwa, które również prowadzą taki handel.

W jaki sposób wybrać odpowiednie cielęta do opasu?

Wybór bydła nie polega tylko i wyłącznie na sprawdzeniu jakości chowu i ewentualnych warunkach sanitarnych. Każdy gospodarz powinien więc zwrócić szczególną uwagę na samo cielę. Przede wszystkim powinno być ono zdrowe i żywe. To gwarancja tego, że w przyszłości będzie znacznie silniejsze niż inne. Sposób oraz jakość jego karmienia ma także bardzo duże znaczenie.

Przed wyborem cielaka warto więc zwrócić uwagę na datę urodzenia, a także porównać go z kilkoma innymi sztukami. Dużo informacji można uzyskać w podstawowej karcie leczenia. Niekiedy zdarza się, że z pozoru silne i zdrowe zwierzę jest bardzo chorobliwe, co od razu powinno sprawić, że nie będzie brane pod uwagę.

You may also like

Jak dobrać odpowiedni rozmiar derki dla konia?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar derki dla konia?

Wybór odpowiedniej derki dla konia jest kluczowym aspektem zapewnienia jego komfortu i ochrony. Niezależnie od tego, czy jest to derka...

Jakie poidła wykorzystuje się w hodowli brojlerów?

Jakie poidła wykorzystuje się w hodowli brojlerów?

Hodowla brojlerów to dynamicznie rozwijający się segment produkcji zwierzęcej, którego celem jest dostarczenie konsumentom mięsa o wysokiej jakości. Jednym z...

Czym charakteryzuje się chlewnia na rusztach?

Czym charakteryzuje się chlewnia na rusztach?

Hodowla świń odgrywa ważną rolę w produkcji mięsa na całym świecie. Aby zapewnić zdrowe i komfortowe warunki dla zwierząt, wiele...

Najdroższe konie świata – Rzut oka na elitę koni sportowych

Najdroższe konie świata – Rzut oka na elitę koni sportowych

Konie są nie tylko piękne i szlachetne, ale także niezwykle wartościowe, zwłaszcza gdy mowa o najlepszych rasach. Niektóre z nich...

Back to Top