Jak pielęgnować tuje wiosną?

Jak pielęgnować tuje wiosną?

Żywotniki, które znacznie lepiej znane są pod nazwą tuje, uważa się za rośliny, które są odporne na niekorzystne warunki glebowe i atmosferyczne. Krzewy te są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji, jednak wymagają one odpowiedniego traktowania. Jak więc pielęgnować tuje, aby dobrze się wybarwiały i rosły?

Tuja – ściółkowanie podłoża

Ściółkowanie to jeden z podstawowych zabiegów, które są wykonywane przy pielęgnacji tuj. Polega on na pokrywaniu ziemi wokół krzewów materiałem organicznym lub nieorganicznym. W przypadku tych roślin najlepszym rozwiązaniem będzie użycie kory sosnowej lub trocin z drzew iglastych. Co istotne podłoże powinno mieć pH w granicach 4,5-5,5, gdyż są to krzewy kwasolubne.

Stosowanie ściółki pozwala chronić tuje w czasie upałów, zapobiegając przesuszaniu się gleby. Natomiast podczas ulewy utrzymuje w ziemi niezbędne składniki odżywcze dla krzewów. Ponadto zapobiega się także wyrastaniu chwastów, których wyrywanie spod gałęzi drzew iglastych nie jest przyjemne.

Jak przycinać tuje?

Z reguły tuje nie wymagają przycinania tak jak inne drzewa i krzewy iglaste. Jeśli jednak znajdują się na ogrodzie, warto zadbać o ich odpowiednią prezencję. Dobry pokrój gwarantuje estetykę działki, a gałęzie zagęszczają się, dzięki czemu stanowią naturalny mur pozwalający zachować prywatność. Ponadto regularna pielęgnacja krzewów pozwala zachować ich stałą wysokość oraz szerokość.

Krzewy w żywopłocie powinno się odświeżać średnio trzy razy w roku. Należy jednak pamiętać, że pierwsze cięcia wykonuje się, dopiero gdy tuje osiągną wysokość półtora metra. Pielęgnacja tui w postaci skracania ich długości powinna się także odbywać wczesną wiosną, w czerwcu oraz w sierpniu o około dwa centymetry, aby młode pędy zdążyły od lata do zimy zdrewnieć.

Jak podlewać tuje?

Wydawać by się mogło, że podlewanie krzewów iglastych to nic skomplikowanego. Istnieją jednak pewne zasady, które należy zachować, aby rosły one zdrowe. Przede wszystkim woda powinna być wylewana na korzenie, a nie na pędy żywotnika. Dlaczego ta zasada jest tak ważna? Otóż zraszanie gałęzi może prowadzić do tego, że zaczną powstawać na nich choroby grzybicze, zbrązowienia, czy poparzenia od silnie grzejących promieni słonecznych.

Ile wody zużyć? Bez względu na to, jaki system zostanie do tego wykorzystany, woda z węża, konewki, czy systemu nawadniającego, podlewanie powinno odbywać się do momentu, aż woda nie zacznie wypływać z gleby po naciśnięciu na nią. Nie powinno być więc błota ani kałuży, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni w glebie.

You may also like

Jak wybrać idealną suszarkę do włosów?

Jak wybrać idealną suszarkę do włosów?

Wybór odpowiedniej suszarki do włosów może być trudniejszy, niż się wydaje. Istnieje wiele rodzajów suszarek, które różnią się między sobą...

Wybór i odpowiednia konserwacja kosiarki!

Wybór i odpowiednia konserwacja kosiarki!

Wybór perfekcyjnej kosiarki do pielęgnacji naszego ogrodu może okazać się skomplikowany. Dzieje się tak, ponieważ nie do końca jesteśmy pewni...

Kilka powodów, dla których warto postawić na karmę monoblokową dla psa

Kilka powodów, dla których warto postawić na karmę monoblokową dla psa

Karma monoproteinwa występuje w postaci karmy mokrej czyli puszek i saszetek, które zawierają tylko jeden rodzaj mięsa i jelit. Czy jest ona lepsza dla naszych psów niż...

Zasiłki dla rolników na kwarantannie

Zasiłki dla rolników na kwarantannie

Pandemia koronawirusa dotyka nie tylko wielkie miasta, ale także wsie, gdzie może to być szczególnie odczuwalne po jej ustaniu. W...

Back to Top