Charakterystyczne białe pnie drzew widać zazwyczaj na przełomie jesieni i zimy. Zdarza się jednak, że nie zawsze jest czas, aby to zrobić. Wtedy najpóźniej bielenie drzew powinno się odbyć na koniec lutego. Z uwagi na obowiązującą pandemię koronawirusa, także i w tym terminie nie wszystkim udało się to zrobić. Czynność tą można wykonać również w okresie wiosennym, ale warunkiem jest zachowanie odpowiedniej temperatury.
Bielenie drzew – co to jest?
Bielenie pni to zabieg, który przeprowadza się tylko i wyłącznie w przypadki drzew owocowych. Jego celem jest zabezpieczenie drzew przed powstawaniem ran zgorzelinowych, które powstają na skutek silnego nagrzewania kory w ciągu dnia przez promienie słoneczne oraz silnego mrozu w czasie nocy. Gwałtowna różnica temperatur może powodować zamieranie tkanek drzewa owocowego, a następnie odpadanie kory.
Bielenie pni drzew przeciwdziała takiemu zjawisku, a to dlatego, że biały kolor skutecznie odbija promienie słoneczne, dzięki czemu kora się nie nagrzewa. Do drzew najbardziej wrażliwych na powstawanie ran zgorzelinowych zaliczyć można jabłonie, śliwy i czereśnie, które są szczepione na wysokim pniu.
Kiedy wykonywać zabieg bielenia drzew?
Zabieg bielenia drzew ma na celu pielęgnowanie ich kory. Powinien on być wykonany, gdy dzień jest słoneczny stosunkowo ciepły, a noce mroźne. Zabieg wykonuje się zazwyczaj na przełomie jesieni i zimy, jednak nie zawsze jest na to czas. Można go również wykonać w styczniu lub lutym. W przypadku, gdy wapno zostało zmyte, niezbędne jest jego powtórzenie w lutym. Jest to zabieg niezbędny, który uchroni drzewo przed chorobami i pozwoli wydać mu owocne plony w nadchodzące lato.
Czym bielić drzewa?
Do bielenia drzew wykorzystuje się mleko wapienne. Można je kupić gotowe w marketach budowlanych i sklepach ogrodniczych. Istnieje także przepis na zrobienie go samemu. Wystarczy zaopatrzyć się w dwa kilogramy wapna palonego i dziesięć litrów wody. Dla zwiększenia przyczepności używa się gliny, która pozwoli zawiesinie lepiej utrzymać się na pniu drzewa owocowego.
Jak bielić drzewa?
Bielenie drzew nie jest zbyt skomplikowane. Przygotowany preparat nanosi się na pień drzewa przy pomocy pędzla. Wystarczy taki do malowania ścian, jednak ważne, aby miał miękkie włosie. Wapno powinno pokryć również grube konary drzewa. Nieco wyżej i staranniej bieli się pnie od strony południowej, gdyż w tym czasie najdłużej i najmocniej padają na nie promienie słońca. Po dłuższym czasie preparat zostanie zmyty przez deszcz, dlatego nie ma konieczności czyszczenia kory.