Pielęgnacja kosiarki – jak przygotować nasz sprzęt do nadchodzącego sezonu?

Pielęgnacja kosiarki – jak przygotować nasz sprzęt do nadchodzącego sezonu?

Po zakończeniu się zimowej aury, gdy na dworze zaczyna robić się cieplej, a słońce coraz częściej przysparza nas o uśmiech na twarzy, zaczynamy myśleć o nadchodzącym sezonie ogródkowym. Wiemy, że musimy poczynić skrupulatne przygotowania, aby nic nas nie zaskoczyło i z przytupem przystąpić do tego okresu. Tylko, od czego zacząć? Jednym z najważniejszych kroków będzie sprawdzenie oraz przygotowanie kosiarki, tak aby każde nadchodzące koszenie przy promieniach słonecznych było dla nas czystą przyjemnością!

Przygotowania do konserwacji

Zanim rozpoczniemy jakąkolwiek konserwacje, w ramach bezpieczeństwa, należy odłączyć przewód od świecy zapłonowej. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Jeśli po poprzednim sezonie zostawiliśmy paliwo w baku to należy je usunąć przed podjęciem kolejnych kroków. Paliwo do kosiarek ma tylko 30-dniową trwałość, lecz dodanie do mieszanki tzw. stabilizatora pozwoli przedłużyć jego trwałość do nawet 2 lat! Dzięki temu. małemu zabiegowi, nie będziemy musieli martwić się o pozostałą na zimę – benzynę.

Konserwacja Kosiarki

Pierwszym krokiem, który należy podjąć(jeżeli nie zrobiliśmy tego pod koniec zeszłego sezonu) jest oczyszczenie korpusu i silnika z resztek trawy. Resztki zalegające w tych miejscach mogą bardzo niekorzystnie wpływać na pracę silnika, a w najgorszych wypadkach, nawet jego uszkodzenie. Do celu tego możemy użyć ostrej szczotki, albo sprężonego powietrza. Należy pamiętać, aby dokładnie usunąć wszystkie resztki! Jeżeli chodzi o czyszczenie ogólne kosiarki, to czynność tę możemy wykonać już zwykłym wężem ogrodowym, albo myjką ciśnieniową. Tylko wtedy nie można używać za wysokiego ciśnienia.

Kiedy wymieniamy filtr? Eksperci podają, że powinno się go wymieniać co 25 godzin efektywnej pracy silnika. Jeżeli filtr jest zabrudzony, bądź też potrzebuje wymiany, silnik zaczyna wydawać głośne dźwięki, a wydajność silnika – spada.. Brud znajdujący się na takim filtrze może blokować przepływ powietrza. A brak przepływu powietrza może być równoznaczny z przegrzaniem silnika. Dlatego warto go systematycznie wymieniać!

Następnie przechodzimy do wymiany oleju. Tak samo jak w przypadku filtra, należy go zmieniać co 25 roboczogodzin, chociaż pierwsza taka wymiana może nastąpić po zaledwie 5 godzinach pracy silnika. Zawsze zaglądajcie do instrukcji obsługi, producent w tym dokumencie podaje wytyczne. Po wymianie tego, jakże ważnego płynu, pozostaje nam sprawdzenie stanu ostrzy. Im ostrzejsze ostrza, tym szybsze i wygodniejsze będzie koszenie w upalne dni, które niedługo do nas zawitają.

You may also like

Jak działa biostymulator na zboża i w jaki sposób wpływa na plony?

Jak działa biostymulator na zboża i w jaki sposób wpływa na plony?

Współczesne wyzwania rolnictwa wymagają innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na efektywne zwiększenie plonów. Jednym z takich nowatorskich podejść jest stosowanie biostymulatorów...

Czym są prasy ślimakowe do rzepaku?

Czym są prasy ślimakowe do rzepaku?

Prasy ślimakowe do rzepaku to maszyny rolnicze stosowane w procesie produkcji oleju rzepakowego. Umożliwiają mechaniczne tłoczenie oleju z nasion rzepaku,...

W jakim celu wykonuje się rekultywację gruntów?

W jakim celu wykonuje się rekultywację gruntów?

W dzisiejszych czasach, zwiększenie produkcji rolnej oraz przemysłowej przyczynia się do nieodwracalnego uszkodzenia gruntów. W efekcie, poziom degradacji gleby oraz...

Zimowy przegląd opryskiwacza – o czym pamiętać?

Zimowy przegląd opryskiwacza – o czym pamiętać?

Pompa nazywana sercem opryskiwacza odpowiedzialna jest za dostarczanie właściwej ilości cieczy do zasilania rozpylaczy, mieszadła i innych odbiorników. Jej właściwe...

Back to Top