Masy anhydrytowe zamiast tradycyjnych wylewek cementowych

Masy anhydrytowe zamiast tradycyjnych wylewek cementowych

Nie zawsze jest łatwo porzucić stare przyzwyczajenia i dać się przekonać do nowych technologii. Masy anhydrytowe to jednak produkt, który wykazując podobne właściwości do samorozlewnych mas cementowych, nadaje się do stosowania na najbardziej wymagających powierzchniach. Nie tylko zapewnia doskonałe efekty, ale i ułatwia przeprowadzanie prac.

Czas schnięcia

Jedną z podstawowych zalet stosowania masy anhydrytowej jest jej niski skurcz. W związku z tym, że nie wymaga ona dodatkowego zbrojenia, prace przy niej zajmują zdecydowanie mniej czasu niż przy standardowej masie. W zależności od rodzaju masy, okładzinę można układać już po 6, 8 godzinach od aplikacji masy na podłoże.

– Masy anhydrytowe niczym nie ustępują tradycyjnym wylewkom. Dzisiejsze rozwiązania są innowacyjne i zapewniają najwyższą jakość, dlatego prace z ich użyciem są nieskomplikowane, a zarazem przynoszą doskonałe efekty. W dodatku są gotowe do użycia po krótkim czasie od zakończenia prac – przykładowo UZIN NC 112 Turbo pozwala układać wykładzinę już po 6 godzinach, a podłogę drewnianą po 24  – podkreśla Maciej Załęski, doradca techniczny Uzin Utz Polska.

Wygoda i jakość wykonania

Masy anhydrytowe to też gwarancja gładkiej  powierzchni, co poprawia komfort dalszej pracy, łatwo i wygodnie. Aby uzyskać zamierzony efekt, należy tylko wylać i rozprowadzić gotowy produkt, który nie potrzebuje dodatkowego sprzętu. Samopoziomująca masa po pierwsze zapewni równą i gładką powierzchnię, a po drugie będzie odporna na odkształcanie i pękanie.

Jak dodaje ekspert: – niektóre z nowoczesnych mas anhydrytowych potrafią sygnalizować gotowość do układania okładzin. Tak jest w przypadku UZIN NC 111 BiColor – produktu, który zmienia kolor zaraz po wyschnięciu. W ten sposób fachowcy widzą, czy można kontynuować prace, a w przypadku nakładania kleju, niekontrastującego z podłożem – gdzie się on znajduje. To proste rozwiązanie, które stało się znacznym ułatwieniem w dziedzinie układania podłóg.

Wylewki anhydrytowe działają więc w podobny sposób jak nowoczesne masy cementowe. Te również pozwalają na uzyskanie gładkiej powierzchni, a to za sprawą doskonałej rozpływności. Oba warianty ograniczają zużycie kleju, a co za tym idzie – są atrakcyjne pod względem ekonomicznym.

Ogrzewanie podłogowe

– Masy anhydrytowe są niezastąpione w przypadku ogrzewania podłogowego. Dzięki niskiej porowatości oraz homogeniczności szybko oddają ciepło pomieszczeniu, a zatem znacznie obniżają się koszty ogrzewania. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie na lata.

Wraz ze wzrostem popularności ogrzewania podłogowego w coraz większym zakresie stosuje się w budownictwie jastrychy anhydrytowe, które zapewniają łatwiejszy transfer ciepła z rur. Na takich podkładach do wygładzania powierzchni najłatwiejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem  jest stosowania mas anhydrytowych, które w odróżnieniu od mas cementowych nie wymagają drogich preparatów gruntujących. – podkreśla Maciej Załęski.

You may also like

Czarowanie smakiem – sekrety wędzenia na zimno i gorąco

Czarowanie smakiem – sekrety wędzenia na zimno i gorąco

Wędzenie potraw to sztuka, która przenosi naszą kuchnię na zupełnie nowy poziom smakowy, otwierając drzwi do kulinarnej eksploracji.

Jak wybrać idealną suszarkę do włosów?

Jak wybrać idealną suszarkę do włosów?

Wybór odpowiedniej suszarki do włosów może być trudniejszy, niż się wydaje. Istnieje wiele rodzajów suszarek, które różnią się między sobą...

Wybór i odpowiednia konserwacja kosiarki!

Wybór i odpowiednia konserwacja kosiarki!

Wybór perfekcyjnej kosiarki do pielęgnacji naszego ogrodu może okazać się skomplikowany. Dzieje się tak, ponieważ nie do końca jesteśmy pewni...

Kilka powodów, dla których warto postawić na karmę monoblokową dla psa

Kilka powodów, dla których warto postawić na karmę monoblokową dla psa

Karma monoproteinwa występuje w postaci karmy mokrej czyli puszek i saszetek, które zawierają tylko jeden rodzaj mięsa i jelit. Czy jest ona lepsza dla naszych psów niż...

Back to Top