Niegdyś praca rolników opierała się na uprawach, w których utrzymaniu pomagały zaprzęgnięte konie. Przez wiele lat i rozwój technologii powoli zwierzęta były zastępowane maszynami rolniczymi. Dziś na polach można zobaczyć nowoczesne sprzęty, które mają mnóstwo elektroniki. Wbudowany GPS, najróżniejsze czujniki, tempomaty i inne nowoczesne rozwiązania, to wszystko staje się powoli standardem. Wybór odpowiedniego ciągnika rolniczego nie jest jednak taki łatwy. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, aby kupić najlepszą maszynę.
Jaką pracę będzie wykonywał ciągnik rolniczy?
Podczas wybierania ciągnika rolniczego należy przede wszystkim zastanowić się nad kilkoma kwestiami:
- jaka jest powierzchnia gospodarstwa
- jaki jest rodzaj gleby
- jaki dodatkowy sprzęt będzie do niego podpięty
Moc ciągnika powinna więc być dobrana odpowiednio do wielkości terenu, na którym będzie się poruszał. Przykładem może być rola o wielkości 10 hektarów, na której ze spokojem poradzi sobie traktor o mocy około 28 kW.
Mając dane odnośnie wszystkich wymienionych czynników, można łatwo i szybko odszukać modele ciągników, które będą spełniać dane kryteria. Bardzo ważne jest także, już na tym etapie, określenie środków pieniężnych, jakie będzie można przeznaczyć na zakup maszyny rolniczej.
Sprawdzenie ciągnika rolniczego przed zakupem
Praktyka z zakupem ciągnika rolniczego jest praktycznie taka sama jak w przypadku zakupu samochodu. Przede wszystkim trzeba sprawdzić jego stan prawny. Kradzieże maszyn rolniczych nie są rzadkością, dlatego też warto ustrzec się przed niepotrzebnymi nieprzyjemnościami. W takim przypadku powinno się sprawdzić numery nadwozia oraz silnika.
Można je porównać z dowodem pojazdu, ale wielu specjalistów poleca sprawdzenie na policji, czy ciągnik nie jest kradziony. Niekiedy może się okazać, że jest on nawet zastawiony w banku lub ma więcej niż tylko jednego właściciela. To bardzo istotne kwestie, które obowiązkowo powinno się sprawdzić.
Stan techniczny ciągnika rolniczego
Kupując ciągnik rolniczy, ważne jest także sprawdzenie go pod kątem technicznym. Oczywiście, rzadko kto wybiera się nim na stację diagnostyczną, ale mają odrobinę wiedzy, przegląd można wykonać samemu. Na co zwrócić uwagę? przede wszystkim trzeba sprawdzić:
- silnik
- zapłon
- stan opon
- stan hamulców
- płynność zmiany biegów
- turbiny VGT
- hydraulika
- wtryskiwacze
Jeśli wszystkie te parametry będą bez zarzutu, można zdecydować się na zakup egzemplarza. W przypadku maszyn rolniczych rzadko kiedy patrzy się na wygląd zewnętrzny, a to dlatego, że są to sprzęty, który mają na siebie zarabiać i na gospodarstwo rolne. Najczęściej są one wykorzystywane do trudnych prac w polu, gdzie wygląd nie ma znaczenia, a liczy się przede wszystkim efektywność pracy.