Coraz częściej klimat panujący w naszym kraju nie rozpieszcza rolników ani ich upraw. Wysokie temperatury i znikome opady mocno dają się we znaki i odbijają na późniejszych plonach. Susza, o której mowa, to oczywiście zmora wszystkich gospodarzy, jednak można ograniczyć straty spowodowane przez nią, dzięki odpowiedniemu postępowaniu. Jak to zrobić?
Jak zatrzymać wilgoć w glebie?
Niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad agrotechniki. Należy więc zadbać między innymi o odpowiednią zawartość w glebie materii organicznej, gdyż to ona jest magazynem wilgoci. Próchnica w ziemi jest więc konieczna. W przypadku, gdy jej zawartość wynosi poniżej jednego procenta, ciężko będzie zatrzymać w niej wodę. Trzeba także uzmysłowić sobie, że każdy jeden procent mniej próchnicy w glebie, to aż trzydzieści procent mniej pojemności wodnej.
Wniosek nasuwa się więc oczywisty. Należy stale, rok w rok, dbać o to, aby zawartość próchnicy w ziemi rosła, a nie malała. Niestety proces ten nie jest łatwy i wymaga sporo czasu. Zawartość materii organicznej zależy także od składu mechanicznego gleby. Wartości optymalne próchnicy oscylują w granicach:
- gleby bardzo lekkie – 1%
- gleby lekkie – 1,1-1,5%
- gleby średnie – 1,6-2,5%
- gleby ciężkie – 2,3-3,5%
Jak zwiększyć wartość próchnicy w glebie?
Najlepszym rozwiązaniem na zwiększenie zawartości próchnicy w glebie jest stosowanie naturalnych nawozów. Przykładem może być świeżych obornik, który zawiera aż 30% substancji próchniczych. Braki obornika można również rekompensować, ale tylko częściowo, stosując metodę zaorywania słomy lub uprawiania międzyplonów.
Decydując się na pierwszy sposób, należy pamiętać o tym, aby słoma uległa mineralizacji poprzez oddziaływanie na nią mikroorganizmów znajdujących się w glebie. To niestety także wiąże się z odpowiednim zadbaniem o stworzenie korzystnych warunków dla tego typu procesów. Przede wszystkim pH gleby musi mieć odczyn uregulowany.
Jak zadbać o odpowiednie pH gleby?
Wielu rolników wie, że odczyn pH gleby odgrywa w tym procesie kluczową rolę. Mimo to, wiele gruntów w Polsce jest kwaśnych, albo bardzo kwaśnych. Należy więc zdać sobie sprawę z tego, że wskaźnik żyzności gleby wpływa na jej właściwości chemiczne i fizyczne, zwiększa zdolności roślin do wchłaniania składników pokarmowych, zmniejsza toksyczne oddziaływanie glinu na rośliny oraz tworzy strukturę gruzełkowatą gleby.