Jak poradzić sobie z suszą?

Jak poradzić sobie z suszą?

Coraz częściej klimat panujący w naszym kraju nie rozpieszcza rolników ani ich upraw. Wysokie temperatury i znikome opady mocno dają się we znaki i odbijają na późniejszych plonach. Susza, o której mowa, to oczywiście zmora wszystkich gospodarzy, jednak można ograniczyć straty spowodowane przez nią, dzięki odpowiedniemu postępowaniu. Jak to zrobić?

Jak zatrzymać wilgoć w glebie?

Niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad agrotechniki. Należy więc zadbać między innymi o odpowiednią zawartość w glebie materii organicznej, gdyż to ona jest magazynem wilgoci. Próchnica w ziemi jest więc konieczna. W przypadku, gdy jej zawartość wynosi poniżej jednego procenta, ciężko będzie zatrzymać w niej wodę. Trzeba także uzmysłowić sobie, że każdy jeden procent mniej próchnicy w glebie, to aż trzydzieści procent mniej pojemności wodnej.

Wniosek nasuwa się więc oczywisty. Należy stale, rok w rok, dbać o to, aby zawartość próchnicy w ziemi rosła, a nie malała. Niestety proces ten nie jest łatwy i wymaga sporo czasu. Zawartość materii organicznej zależy także od składu mechanicznego gleby. Wartości optymalne próchnicy oscylują w granicach:

  • gleby bardzo lekkie – 1%
  • gleby lekkie – 1,1-1,5%
  • gleby średnie – 1,6-2,5%
  • gleby ciężkie – 2,3-3,5%

Jak zwiększyć wartość próchnicy w glebie?

Najlepszym rozwiązaniem na zwiększenie zawartości próchnicy w glebie jest stosowanie naturalnych nawozów. Przykładem może być świeżych obornik, który zawiera aż 30% substancji próchniczych. Braki obornika można również rekompensować, ale tylko częściowo, stosując metodę zaorywania słomy lub uprawiania międzyplonów.

Decydując się na pierwszy sposób, należy pamiętać o tym, aby słoma uległa mineralizacji poprzez oddziaływanie na nią mikroorganizmów znajdujących się w glebie. To niestety także wiąże się z odpowiednim zadbaniem o stworzenie korzystnych warunków dla tego typu procesów. Przede wszystkim pH gleby musi mieć odczyn uregulowany.

Jak zadbać o odpowiednie pH gleby?

Wielu rolników wie, że odczyn pH gleby odgrywa w tym procesie kluczową rolę. Mimo to, wiele gruntów w Polsce jest kwaśnych, albo bardzo kwaśnych. Należy więc zdać sobie sprawę z tego, że wskaźnik żyzności gleby wpływa na jej właściwości chemiczne i fizyczne, zwiększa zdolności roślin do wchłaniania składników pokarmowych, zmniejsza toksyczne oddziaływanie glinu na rośliny oraz tworzy strukturę gruzełkowatą gleby.

You may also like

Jakie systemy nawadniania kropelkowego są najlepsze do upraw rolniczych?

Jakie systemy nawadniania kropelkowego są najlepsze do upraw rolniczych?

Nawadnianie kropelkowe to nowoczesna metoda dostarczania wody do roślin, która zyskuje coraz większą popularność wśród rolników na całym świecie. Dzięki...

Jakie są zalety stosowania siatki rolniczej w uprawach roślin?

Jakie są zalety stosowania siatki rolniczej w uprawach roślin?

Współczesne metody uprawy roślin stale ewoluują, starając się dostosować do zmieniających się warunków klimatycznych oraz oczekiwań rynku. Jednym z narzędzi,...

Jak działa biostymulator na zboża i w jaki sposób wpływa na plony?

Jak działa biostymulator na zboża i w jaki sposób wpływa na plony?

Współczesne wyzwania rolnictwa wymagają innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na efektywne zwiększenie plonów. Jednym z takich nowatorskich podejść jest stosowanie biostymulatorów...

Czym są prasy ślimakowe do rzepaku?

Czym są prasy ślimakowe do rzepaku?

Prasy ślimakowe do rzepaku to maszyny rolnicze stosowane w procesie produkcji oleju rzepakowego. Umożliwiają mechaniczne tłoczenie oleju z nasion rzepaku,...

Back to Top