Filtry do maszyn rolniczych to elementy eksploatacyjne, które należy wymieniać regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Wiąże się to także z koniecznością wlania nowego oleju lub jego uzupełnienia. Do czego w praktyce służą filtry? Wyjaśniamy.
Czym są filtry do maszyn budowlanych i rolniczych?
Filtry do maszyn budowlanych niewiele różnią się od tych stosowanych w urządzeniach rolniczych. W obu przypadkach mamy do czynienia z elementami eksploatacyjnymi, które podczas bardzo intensywnych prac mogą szybko się zużywać. Dlatego obowiązkiem każdego posiadacza maszyny jest stosowanie się do terminów wymiany i regularnego kontrolowania ich stanu.
Filtr to najczęściej niewielkich rozmiarów element eksploatacyjny, który spełnia określone funkcje w zależności od miejsca instalacji. Wspólnym zadaniem jest odseparowanie wszelkich zanieczyszczeń w taki sposób, aby nie dostały się do wrażliwych elementów maszyny. Uszkodzony lub zapchany filtr przyspiesza zużycie wtryskiwaczy paliwa, może także doprowadzić do zablokowania przekładni. Najczęściej takie uszkodzenia to bardzo kosztowny wydatek za którym idą wysokie ceny zakupu nowych części.
Na co zwracać uwagę kupując filtry do maszyn budowlanych i rolniczych?
Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby konkretny model był przystosowany do konkretnej maszyny. Producenci filtrów umieszczają na opakowaniach zbiorczą informację dotyczącą tego do jakiego sprzętu jest on przeznaczony. W ten sposób nie trzeba znać parametrów dotyczących wielkości przyłącza oraz sugerowanej pojemności, a także konkretnych wymiarów.
Przy zakupie należy upewnić się, że konkretny model filtra odpowiada w pełni naszym potrzebom pod kątem wydajności, a więc ilości przepompowywanego oleju, paliwa lub środka hydraulicznego. Jeśli doszło do przeróbek silnika mających na celu zwiększenie jego wydajności lub maszyna musi radzić sobie z większym obciążeniem niż standardowo to należy to wziąć pod uwagę. Filtr musi pracować wydajnie, wprost proporcjonalnie do aktualnej mocy przerobowej.