Rodzynek brazylijski (miechunka peruwiańska) – warunki uprawy w polskich ogrodach

Rodzynek brazylijski (miechunka peruwiańska) – warunki uprawy w polskich ogrodach

Rodzynek brazylijski to bardzo efektowna roślina ozdobna, która znajduje zastosowanie również w kuchni. Co należy wiedzieć o miechunce peruwiańskiej? Jak wygląda uprawa tej rośliny?

Rodzynek brazylijski – podstawowe informacje

Rodzynek brazylijski (znany także jako miechunka peruwiańska, jagoda inkaska, wiśnia peruwiańska) jest to jednoroczna bylina zaliczana do rodziny psiankowatych). Roślina ta wywodzi się z krajów Ameryki Południowej, jednak obecnie rozprzestrzeniła się na całym świecie. Jej uprawy możemy spotkać w Europie, Nowej Zelandii, Polinezji, Afryce i Azji. Rodzynek brazylijski posiada płożącą się, owłosioną łodygę. W sprzyjających warunkach jest w stanie osiągnąć do 1,2 metra wysokości (uprawiana w polskich warunkach jest zazwyczaj o połowę niższy). Jego filcowate liście mają sercowaty kształt, natomiast żółte kwiaty wyrastają pojedynczo na zwisających szypułkach. Kwiaty miechunki peruwiańskiej są obupłciowe i samopłodne. Owocem jest ważąca do 5 g okrągła jagoda (przypominająca pomidorki koktajlowe), która nadaje się do spożycia. Pierwsze owoce miechunki pojawiają się w lipcu, natomiast ich zbiory trwają od sierpnia do pierwszych przymrozków (zbiera się je średnio co tydzień).

Rodzynek brazylijski – co musimy wiedzieć o jego uprawie?

Ze względu na polskie warunki klimatyczne rodzynek brazylijski uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Jego uprawa przypomina nieco uprawę pomidorów, z którymi jest spokrewniony.

Jeżeli zdecydujemy się uprawiać miechunkę peruwiańską w naszym ogrodzie, powinniśmy zapewnić jej stanowisko ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Stały dostęp do promieni słonecznych gwarantuje obfite owocowanie.

Roślina nie ma wielkich wymagań co do podłoża. Będzie rosła nawet w podłożu ubogim w składniki odżywcze. Jeśli zależy nam na obfitym owocowaniu zdecydujmy się posadzić miechunkę w żyznej glebie (lub dodatkowo ją nawozić wykorzystując do tego celu nawozy kompostowe).

Rodzynek brazylijski uprawiany jest z rozsady. Jego nasiona sadzi się w niewielkich pojemnikach, a siewki przesadzane są do gruntu dopiero w chwili, gdy ryzyko przymrozków jest już niewielkie (ma to miejsce pod koniec maja lub na początku czerwca). Jest to bardzo ważne, gdyż roślina ta jest szczególnie wrażliwa na chłody. Sadzonki sadzi się w rozstawie co najmniej 60X40 centymetrów.

W Polsce miechunkę należy wysiewać każdego roku, gdyż nie jest ona w stanie przetrwać zimy.

Jeżeli miechunki są wysokie, konieczne może być ich palikowanie.

Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku rodzynków brazylijskich jest regularne podlewanie (jest ono szczególnie istotne, gdy roślina zawiązuje owoce, a także podczas suszy). Miechunka nie jest w stanie długo wytrzymać w bardzo suchym podłożu – brak wody sprawia, że szybko zrzuca liście.

Rodzynek brazylijski – właściwości

Owoce miechunki peruwiańskiej posiadają właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwzapalne, a nawet przeciwreumatyczne. Znalazły one zastosowanie w medycynie naturalnej. Tradycyjne stosuje się je jako środek moczopędny, przeciwzapalny i przeciwpasożytniczy.

Rodzynek brazylijski jest dobrym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, karotenoidów, fosforu i wapnia. Jego owoce mogą być spożywane na surowo (smakują jak połączenie pomidora z agrestem lub ananasem; spożywa się je razem z drobnymi nasionami). Można je piec, dusić, a nawet suszyć (suszone rodzynki brazylijskie mają przyjemny smak, warto dodawać je do musli lub jogurtów).

You may also like

Jak działa biostymulator na zboża i w jaki sposób wpływa na plony?

Jak działa biostymulator na zboża i w jaki sposób wpływa na plony?

Współczesne wyzwania rolnictwa wymagają innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na efektywne zwiększenie plonów. Jednym z takich nowatorskich podejść jest stosowanie biostymulatorów...

Czym są prasy ślimakowe do rzepaku?

Czym są prasy ślimakowe do rzepaku?

Prasy ślimakowe do rzepaku to maszyny rolnicze stosowane w procesie produkcji oleju rzepakowego. Umożliwiają mechaniczne tłoczenie oleju z nasion rzepaku,...

W jakim celu wykonuje się rekultywację gruntów?

W jakim celu wykonuje się rekultywację gruntów?

W dzisiejszych czasach, zwiększenie produkcji rolnej oraz przemysłowej przyczynia się do nieodwracalnego uszkodzenia gruntów. W efekcie, poziom degradacji gleby oraz...

Zimowy przegląd opryskiwacza – o czym pamiętać?

Zimowy przegląd opryskiwacza – o czym pamiętać?

Pompa nazywana sercem opryskiwacza odpowiedzialna jest za dostarczanie właściwej ilości cieczy do zasilania rozpylaczy, mieszadła i innych odbiorników. Jej właściwe...

Back to Top