Rozrzutniki w gospodarstwie pełnią bardzo ważną funkcję. To właśnie dzięki nim możliwe jest dozowanie obornika- naturalnego nawozu, dzięki któremu porost roślin jest znacznie bardziej satysfakcjonujący. Maszyny te składają się jednak z wielu części- m.in. z łańcuchów, które są jednym z podstawowych elementów całej konstrukcji. W jaki sposób zbudowany jest rozrzutnik? Dlaczego łańcuch do rozrzutnika pełni tak istotną rolę? Jak sprawdzić stan łańcucha? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
W jaki sposób zbudowany jest rozrzutnik?
Rozrzutnik składa się z wielu elementów, które połączone w jedną całość umożliwiają wykonywanie prac polowych. Głównym zadaniem maszyny jest rozdrabnianie, rozwożenie i rozrzucanie obornika na polu. Wbrew pozorom odgrywa on istotną rolę podczas nawożenia i użyźniania ziemi. Z wyglądu przypomina przyczepę. Jeśli chodzi o podstawowe części do rozrzutników, to wyposażone są w skrzynię załadunkową. Musi być ona na tyle duża, aby pomieścić optymalną ilość obornika. We wnętrzu zauważyć możemy przenośniki łańcuchowe, które sterowane są w sposób hydrauliczny. Dzięki temu możliwe jest płynne sterowanie nie tylko prędkością przenośnika, ale również ruchem.
Dlaczego łańcuch do rozrzutnika pełni tak istotną rolę?
Prawdopodobnie najpopularniejsze części do rozrzutników to łańcuchy. Ich głównym zadaniem jest przekazywanie napędu od jezdnych kół do taśmy, na której to znajduje się obornik. W ten sposób będzie się ona przesuwać, jednocześnie przenosić nawóz do walców. Są w stanie rozrzucić naturalny nawóz na odległość nawet 20 metrów, w zależności od tego, jaki materiał jest wykorzystywany, jaka jest jego waga i sypkość. Wysokiej jakości części do rozrzutników powinny być wytrzymałe- łańcuch jest bowiem często naciągnięty i znajduje się pod obciążeniem.
Jak sprawdzić stan łańcucha?
Części do rozrzutników powinny być regularnie sprawdzane, aby nie doprowadzić do poważnych uszkodzeń maszyny. Przede wszystkim należy zweryfikować, czy nie jest on rozciągnięty. Możemy tego dokonać poprzez podniesienie go w środkowej części długości od górnej strony. Upewnijmy się również, że odległość nie jest zbyt duża- nie powinna przekraczać 50 mm. Niekiedy niezbędne będzie wyregulowanie naciągu. Wystarczy w tym celu skorzystać z nakrętki. Rozwiązaniem może okazać się również skrócenie łańcucha o dodatkowe ogniwa.