Pompa nazywana sercem opryskiwacza odpowiedzialna jest za dostarczanie właściwej ilości cieczy do zasilania rozpylaczy, mieszadła i innych odbiorników. Jej właściwe działanie jest więc kluczowe dla poprawnego funkcjonowania urządzenia. Chcąc o nią zadbać, należy regularnie badać jej stan techniczny, a także dokonywać sezonowych przeglądów. Na czym one polegają?
Kiedy wykonać sezonowy przegląd pompy opryskiwacza?
Pompa opryskiwacza intensywnie pracuje w okresie wiosenno-letnim, dlatego po zakończeniu sezonu dobrze jest przeprowadzić jej gruntowny przegląd. Zimę warto poświęcić na przygotowanie maszyny do kolejnego sezonu. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie nie można wykonywać wszystkich czynności, z niektórymi dla bezpieczeństwa będzie trzeba poczekać do wiosny. Wynika to z tego, że wraz z cieplejszymi dniami znika ryzyko zamarznięcia wody w układzie cieczowym.
Na czym polega przegląd pompy opryskiwacza zimą?
Pierwszym i najważniejszym zadaniem podczas zimowego przeglądu pompy opryskiwacza jest sprawdzenie układu cieczowego – najważniejszego elementu urządzenia. Ważne jednak jest, aby przy niskich i ujemnych temperaturach nie napełnić sprzętu wodą, sprawdzając tym samym szczelność układu. Takie działanie może doprowadzić do zamarznięcia wody w układzie i popsucia pompy. Zalecane jest jednak przejrzenie wszystkich złączy i rurek celem sprawdzenia, czy nie powstały na nich uszkodzenia, przetarcia i pęknięcia. Zima to także dobry czas na sprawdzenie filtrów. Polega ono przede wszystkim na zweryfikowaniu, czy siatka filtra nie jest pęknięta.
Kolejny krok zimowego przeglądu pomp do opryskiwacza to sprawdzenie rozpylaczy. Te uszkodzone lub niedopasowane do potrzeb warto wymienić. W czasie ich wymiany zdecydować można się zarówno na inną średnicę, jak i inny typ tego elementu urządzenia. Przed dokonaniem zamiany koniecznie trzeba jednak obliczyć wydatek rozpylaczy – nie powinien on być niższy niż 5 bar i wyższy niż 25 bar.
Na zakończenie zimowego przeglądu należy wykonać pomiar ciśnienia w ogumieniu, dokręcić nakrętki kół, skontrolować stan i naciąg pasów klinowych przekładni wentylatora. Ważnym etapem zimowego przeglądu jest również naoliwienie ruchomych podzespołów takich jak krzyżaki wału przekaźnika mocy, rury wału przekaźnika pomoc, łamany dyszel, łożyska osłony wału przekaźnika mocy. Pompa opryskiwacza może również wymagać smarowania w takich miejscach jak krzyżaki wału, które łączą pompę z przystawką wentylatorową oraz koła przekładni przystawki.