Środki gaśnicze – jakie są rodzaje? Co trzeba wiedzieć?

Środki gaśnicze – jakie są rodzaje? Co trzeba wiedzieć?

Środki gaśnicze to szereg różnorodnych sposób na to, aby szybko reagować na zagrożenie, jakim jest ogień. To bardzo ważne między innymi dlatego, że szybka reakcja to mniejsze zagrożenie utraty zdrowia dla osób oraz uszkodzenia mienia.

Środki gaśnicze – dwutlenek węgla

Środki gaśnicze występują w wielu różnych rodzajach. Popularnym jest dwutlenek węgla, czyli CO2, które jest cięższe od powietrza oraz opada na dół. Jednocześnie blokuje dostęp do tlenu, co przerywa płomień oraz wygasza źródło zagrożenia.

Zabezpieczenia PPOŻ na bazie dwutlenku węgla są zazwyczaj stosowane w muzeach oraz serwerowniach. To właśnie tam należy zachować szczególną ostrożność w przypadku wybuchu pożaru, ale również nie dopuszczać do kontaktu mienia z wodą.

Woda ma doskonałe właściwości gaszące, jednak może zniszczyć cenne przedmioty takie jak papier. Jednocześnie woda przewodzi prąd elektryczny, co sprawia, że powstaje realne zagrożenie zdrowia dla osoby, która znajduje się w kontakcie z nią.

Środki gaśnicze – para wodna

Jak już o wodzie mowa to z pewnością, może ona zniszczyć mienie, jednak w przypadku automatycznych systemów gaśniczych jest niezawodna i korzystna. Uruchamia się ze specjalnych zraszaczy, które posiadają czujniki dymu oraz ognia.

Para wodna działa kompatybilnie z całym systemem przeciwpożarowym, który automatycznie wyłącza źródło zasilania dla budynku. Nie ma więc powodu do obaw nawet podczas kontaktu wody z urządzeniem pod napięciem.

Woda nie tylko dobrze gasi, ale również chłodzi nagrzane od ognia konstrukcje takie jak ściany, podłoga oraz co najważniejsze drzwi. Każda osoba, która chce opuścić budynek, będzie mogła zrobić to w sposób sprawny oraz przede wszystkim bezpieczny.

Środki gaśnicze najczęściej dzielą się na te, które bazują na wykorzystaniu pary wodnej oraz dwutlenku węgla. Są to jedne z najpopularniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań, które blokują rozprzestrzenianie się ognia.

You may also like

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę sprzedającą dachy?

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę sprzedającą dachy?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Musi zapewniać bezpieczeństwo, chronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a także nadawać walory...

Karmy dla gołębi MDM – dlaczego warto je wybierać?

Karmy dla gołębi MDM – dlaczego warto je wybierać?

Karmienie gołębi to jedna z najważniejszych czynności, jakie należy wykonać, aby zapewnić im zdrowie i dobre samopoczucie. Wybór odpowiednich produktów żywieniowych może być...

Mąka z czarnuszki – do czego warto jej używać?

Mąka z czarnuszki – do czego warto jej używać?

Szukasz alternatyw dla standardowej białej mąki pszennej? Zainteresuj się mąką z czarnuszki. Zobacz, jakie jest jej najpowszechniejsze zastosowanie w kuchni....

Zestawy kołowe i ich zastosowanie w przemyśle – co warto wiedzieć?

Zestawy kołowe i ich zastosowanie w przemyśle – co warto wiedzieć?

Zestawy kołowe są niezbędnym narzędziem w wielu branżach, stanowiąc konieczny i często pomijany element operacji przemysłowych. Od szpitali po warsztaty,...

Back to Top