Środki gaśnicze – jakie są rodzaje? Co trzeba wiedzieć?

Środki gaśnicze – jakie są rodzaje? Co trzeba wiedzieć?

Środki gaśnicze to szereg różnorodnych sposób na to, aby szybko reagować na zagrożenie, jakim jest ogień. To bardzo ważne między innymi dlatego, że szybka reakcja to mniejsze zagrożenie utraty zdrowia dla osób oraz uszkodzenia mienia.

Środki gaśnicze – dwutlenek węgla

Środki gaśnicze występują w wielu różnych rodzajach. Popularnym jest dwutlenek węgla, czyli CO2, które jest cięższe od powietrza oraz opada na dół. Jednocześnie blokuje dostęp do tlenu, co przerywa płomień oraz wygasza źródło zagrożenia.

Zabezpieczenia PPOŻ na bazie dwutlenku węgla są zazwyczaj stosowane w muzeach oraz serwerowniach. To właśnie tam należy zachować szczególną ostrożność w przypadku wybuchu pożaru, ale również nie dopuszczać do kontaktu mienia z wodą.

Woda ma doskonałe właściwości gaszące, jednak może zniszczyć cenne przedmioty takie jak papier. Jednocześnie woda przewodzi prąd elektryczny, co sprawia, że powstaje realne zagrożenie zdrowia dla osoby, która znajduje się w kontakcie z nią.

Środki gaśnicze – para wodna

Jak już o wodzie mowa to z pewnością, może ona zniszczyć mienie, jednak w przypadku automatycznych systemów gaśniczych jest niezawodna i korzystna. Uruchamia się ze specjalnych zraszaczy, które posiadają czujniki dymu oraz ognia.

Para wodna działa kompatybilnie z całym systemem przeciwpożarowym, który automatycznie wyłącza źródło zasilania dla budynku. Nie ma więc powodu do obaw nawet podczas kontaktu wody z urządzeniem pod napięciem.

Woda nie tylko dobrze gasi, ale również chłodzi nagrzane od ognia konstrukcje takie jak ściany, podłoga oraz co najważniejsze drzwi. Każda osoba, która chce opuścić budynek, będzie mogła zrobić to w sposób sprawny oraz przede wszystkim bezpieczny.

Środki gaśnicze najczęściej dzielą się na te, które bazują na wykorzystaniu pary wodnej oraz dwutlenku węgla. Są to jedne z najpopularniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań, które blokują rozprzestrzenianie się ognia.

You may also like

Ciągniki rolnicze z ładowaczem – co warto o nich wiedzieć?

Ciągniki rolnicze z ładowaczem – co warto o nich wiedzieć?

Rolnictwo staje w obliczu licznych wyzwań, a jednym z kluczowych elementów skutecznego prowadzenia gospodarstwa jest wybór odpowiedniego sprzętu. W tym...

Czy nowoczesne kurniki sprawiają, że ptaki są szczęśliwsze?

Czy nowoczesne kurniki sprawiają, że ptaki są szczęśliwsze?

Ostatnio coraz więcej hodowców drobiu w Polsce zwraca uwagę na dobrostan ptaków w swoich kurnikach. Wiele osób zadaje sobie pytanie,...

Skup zboża w Głogowie – Kluczowy element lokalnej gospodarki rolniczej

Skup zboża w Głogowie – Kluczowy element lokalnej gospodarki rolniczej

W małym, ale pełnym życia mieście Głogów, rolnictwo odgrywa kluczową rolę w lokalnej gospodarce. Znajduje się tu jeden z najważniejszych...

Jak wybrać nawigację do ciągnika?

Jak wybrać nawigację do ciągnika?

Ciągnik to maszyna, która towarzyszy rolnikom nawigacja w ich codziennych obowiązkach. Współcześnie, coraz więcej rolników decyduje się na wyposażenie swoich...

Back to Top