Samo słowo „windykator” często budzi dość negatywne skojarzenia, nierzadko zdarza się również, że ten zawód bywa mylony z komornikiem. W związku z tym można ulec wrażeniu, że windykator to osoba, która niespodziewanie może wpaść do naszego domu i zarekwirować część mienia. Warto zatem zapoznać się bliżej z tą profesją, przede wszystkim ze względu na prawa, jakie przysługują potencjalnemu dłużnikowi. Kim jest zatem windykator?
Jakie obowiązki ma windykator?
Windykatorzy to osoby, które mogą być zarówno przez banki i firmy windykacyjne, jak i prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Jaką rolę pełni windykator? Przede wszystkim ma za zadanie, na zlecenie wierzyciela, wyegzekwować dług od dłużnika drogą pozasądową. Co jednak istotne, w tym celu musi wykorzystywać metody całkowicie zgodne z prawem – często pojawia się stereotyp, że w takich sytuacjach dłużnik nie może się bronić, z kolei windykator może pozwolić sobie na każde działanie, którego skutkiem byłoby odzyskanie długu.
Jak zatem wygląda praca windykatora? Wbrew pozorom nie pojawi się on nagle na progu naszego domu i nie wejdzie do środka, by zabrać wyposażenie i wszelkie inne najcenniejsze rzeczy, które miałyby pokryć dług. Zamiast tego kontaktuje się on z dłużnikiem, najczęściej przez telefon, pocztę lub skrzynkę mailową, by ustalić z nimi najwygodniejszy sposób spłaty. Oczywiście ma on na pierwszym miejscu dobro wierzyciela, ponieważ pracuje na jego zlecenie. Mimo to nie może on zarekwirować mienia ani przeprowadzić egzekucji – tym zajmuje się komornik, kiedy kwestia dotycząca długu wkracza na drogę sądową.
Czego nie może robić windykator?
Sytuacja, w której windykator wkracza do naszego domu, może nastąpić jedynie wtedy, gdy zgodzimy się wpuścić go do środka. Bez tego nie ma możliwości przekroczyć progu, a nawet jeśli zdecydowaliśmy się go zaprosić, wciąż nie ma uprawnień do konfiskowania mienia.
Żeby określić zasady odzyskania długu, windykator nie może się posuwać do czynów zabronionych. W żadnym wypadku nie może nam grozić, przejawiać agresywnych zachowań, straszyć konsekwencjami niespłacenia długi i egzekucją komorniczą, używać wulgaryzmów czy podnosić głosu. Jego zadaniem jest w końcu polubowne załatwienie sprawy, bez angażowania w to innych organów ścigania czy sądów. Jego próby kontaktu także nie powinny przekraczać pewnych granic, ponieważ w przeciwnym wypadku może zostać oskarżony o nękanie.
Bardzo istotne jest także to, że windykator nie posiada żadnych uprawnień dotyczących informowania osób trzecich o wysokości naszych długów. Dlatego też, nawet jeśli skontaktuje się z nami w momencie, w którym znajdujemy się w pracy, nie może przekazać naszemu przełożonemu informacji na temat tego, jaka kwota obejmuje zaległe zobowiązania finansowe.
Poznanie uprawnień windykatora jest bardzo istotne, jako że w chwili, gdy ten je przekracza, należy natychmiast zaalarmować odpowiednie służby. Nawet jeśli zalegamy z jakąś płatnością, nie musimy pozwalać na agresywne zachowanie czy groźby karalne. O prawach przysługujących dłużnikowi można więcej poczytać tutaj: loando.pl/wpis/windykator-prawa-dluznika.