Kim jest windykator i na czym polega jego praca?

Kim jest windykator i na czym polega jego praca?

Samo słowo „windykator” często budzi dość negatywne skojarzenia, nierzadko zdarza się również, że ten zawód bywa mylony z komornikiem. W związku z tym można ulec wrażeniu, że windykator to osoba, która niespodziewanie może wpaść do naszego domu i zarekwirować część mienia. Warto zatem zapoznać się bliżej z tą profesją, przede wszystkim ze względu na prawa, jakie przysługują potencjalnemu dłużnikowi. Kim jest zatem windykator?

Jakie obowiązki ma windykator?

Windykatorzy to osoby, które mogą być zarówno przez banki i firmy windykacyjne, jak i prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Jaką rolę pełni windykator? Przede wszystkim ma za zadanie, na zlecenie wierzyciela, wyegzekwować dług od dłużnika drogą pozasądową. Co jednak istotne, w tym celu musi wykorzystywać metody całkowicie zgodne z prawem – często pojawia się stereotyp, że w takich sytuacjach dłużnik nie może się bronić, z kolei windykator może pozwolić sobie na każde działanie, którego skutkiem byłoby odzyskanie długu.

Jak zatem wygląda praca windykatora? Wbrew pozorom nie pojawi się on nagle na progu naszego domu i nie wejdzie do środka, by zabrać wyposażenie i wszelkie inne najcenniejsze rzeczy, które miałyby pokryć dług. Zamiast tego kontaktuje się on z dłużnikiem, najczęściej przez telefon, pocztę lub skrzynkę mailową, by ustalić z nimi najwygodniejszy sposób spłaty. Oczywiście ma on na pierwszym miejscu dobro wierzyciela, ponieważ pracuje na jego zlecenie. Mimo to nie może on zarekwirować mienia ani przeprowadzić egzekucji – tym zajmuje się komornik, kiedy kwestia dotycząca długu wkracza na drogę sądową.

Czego nie może robić windykator?

Sytuacja, w której windykator wkracza do naszego domu, może nastąpić jedynie wtedy, gdy zgodzimy się wpuścić go do środka. Bez tego nie ma możliwości przekroczyć progu, a nawet jeśli zdecydowaliśmy się go zaprosić, wciąż nie ma uprawnień do konfiskowania mienia.

Żeby określić zasady odzyskania długu, windykator nie może się posuwać do czynów zabronionych. W żadnym wypadku nie może nam grozić, przejawiać agresywnych zachowań, straszyć konsekwencjami niespłacenia długi i egzekucją komorniczą, używać wulgaryzmów czy podnosić głosu. Jego zadaniem jest w końcu polubowne załatwienie sprawy, bez angażowania w to innych organów ścigania czy sądów. Jego próby kontaktu także nie powinny przekraczać pewnych granic, ponieważ w przeciwnym wypadku może zostać oskarżony o nękanie.

Bardzo istotne jest także to, że windykator nie posiada żadnych uprawnień dotyczących informowania osób trzecich o wysokości naszych długów. Dlatego też, nawet jeśli skontaktuje się z nami w momencie, w którym znajdujemy się w pracy, nie może przekazać naszemu przełożonemu informacji na temat tego, jaka kwota obejmuje zaległe zobowiązania finansowe.

Poznanie uprawnień windykatora jest bardzo istotne, jako że w chwili, gdy ten je przekracza, należy natychmiast zaalarmować odpowiednie służby. Nawet jeśli zalegamy z jakąś płatnością, nie musimy pozwalać na agresywne zachowanie czy groźby karalne. O prawach przysługujących dłużnikowi można więcej poczytać tutaj: loando.pl/wpis/windykator-prawa-dluznika.

You may also like

Studia w Poznaniu – na jakie kierunki warto postawić?

Studia w Poznaniu – na jakie kierunki warto postawić?

W tym roku musisz wybrać kierunek studiów? Nie wiesz jakie studia wybrać? Zastanawiasz się, jakie studia wybrać, aby potem dobrze...

Czy warto jest zgłosić upadłość konsumencką?

Czy warto jest zgłosić upadłość konsumencką?

Niestety, w dzisiejszym świecie ciężko jest poradzić sobie bez żadnych kredytów. Wizyta w banku czy innej instytucji finansowej może okazać...

Pożyczka bez BIK – czy to możliwe?

Pożyczka bez BIK – czy to możliwe?

W naszym życiu mogą zaistnieć różne sytuacje, które będą od nas wymagały znalezienia korzystnego rozwiązania. Dotyczy to zwłaszcza okoliczności, w...

Pożyczka a kredyt – czym się różnią?

Pożyczka a kredyt – czym się różnią?

Często używamy zamiennie terminów pożyczka i kredyt, nieświadomi występujących między nimi różnic. Podstawą do definiowania tych propozycji wsparcia finansowego jest...

Back to Top